Selim İleri, “Aydın Doğan Ödülü”nü törenle aldı

Nisan 11, 2012

Selim İleri, “Aydın Doğan Ödülü”nü törenle aldı

Bu yıl 'Öykü' dalında verilen Aydın Doğan Ödülü'nün sahibi, Türk edebiyatına yaptığı katkılar nedeniyle yazar Selim İleri oldu.

Aydın Doğan Vakfı tarafından düzenlenen ve 16 yıldır kültür, sanat, edebiyat, bilim gibi her yıl farklı alanlarda, alanının en saygın, tanınmış, ülkesine, dünyaya ve insanlığa katkılarda bulunmuş, mesleğinin zirvesindeki, kendilerini yaratıcılığa adamış kişileri ödüllendirme amacı taşıyan Aydın Doğan Ödülü'nün töreni, dün akşam HiltonOteli Şadırvan Salonu'nda yapıldı.

Vakıf Yönetim Kurulu, Aydın Doğan Vakfı'nın kurucusu adına 1996 yılından bu yana düzenlediği Aydın Doğan Ödülü'nün, 2012 yılında “Öykü” dalında verilmesine karar verdi. Bu yıl Öykü dalında verilen Aydın Doğan Ödülü'nün, Doğan Hızlan (Başkan), Nursel Duruel, Prof. Dr. İnci Enginün, Semih Gümüş, Özcan Karabulut, Prof. Dr. Jale Parla, Hüseyin Su, A. Ömer Türkeş ve Metin Celal Zeynioğlu'dan oluşan Seçiciler Kurulu, 27 Şubat 2012 Pazartesi günü toplandı.

Seçici Kurul, ödül adayları üzerinde açık tartışma ve eleme yöntemiyle yaptığı toplantıda; uzun edebiyat hayatına sığdırdığı öyküleri, romanları, deneme yazılarıyla Türk edebiyatında ayrıksı bir yere sahip olması, geleneksel öykücülüğümüzü sahiplenerek kendi dilini ve üslubunu yaratması, gelenekle yeni arasında bir geçişi temsil etmesi ve sadece öykücü yanı ile değil, edebiyat yaşamı boyunca Türk edebiyatına yaptığı katkılar nedeniyle Selim İleri'yi “Öykü” dalında Aydın Doğan Ödülü'ne değer gördü.

Çok sayıda davetli katıldı

Törene, Aydın Doğan Vakfı (ADV) Başkanı ve Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan,Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Begümhan Doğan Faralyalı, Doğan Online ve Doğan Gazetecilik Yönetim Kurulu Başkanı ve Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hanzade Doğan Boyner, Doğan TV Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ,Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Yahya Üzdiyen, Hürriyet Gazetesi Yazarları Ertuğrul Özkök, Taha Akyol, Sedat Ergin,Tufan Türenç, Hurriyet.com.tr Genel Yayın Yönetmeni ve Hürriyet Gazetesi Yazarı Fatih Çekirge, Hürriyet Gazetesi Yayın Koordinatörü Fikret Ercan, Hürriyet Gazetesi Yayın Danışmanı ve Yazarı Doğan Hızlan, Hürriyet Turkish Daily News Genel Yayın Yönetmeni Murat Yetkin, İstanbul Kültür ve Turizm Müdürü Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Prof. Dr. Onur Bilge Kula, Eski Bakanlardan Cavit Kavak, Ahmet Ümit, Ayşe Kulin, Türkan Şoray, Tuna Kiremitçi, Can Kıraç,Ali Bayramoğlu'nun da aralarında bulundu iş, sanat, edebiyat dünyasından çok sayıda davetli katıldı.

Tören öncesi Aydın Doğan Vakfı Yürütme Kurulu Başkanı Candan Fetvacı'nın kapıda karşıladığı ünlü sanatçı Türkan Şoray'a Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan yakın ilgi gösterdi. Türkan Şoray, Doğan'a dizi çalışması ve yakında çıkaracağı kitapla ilgili bilgiler verdi. Kitabın ayrıntıları için tıklayınız.

Selim İleri: Yazmaktı tek isteğim

Yapılan konuşmaların ardından Selim İleri'ye Aydın Doğan ödül heykelciği ile 50 bin liralık para ödülü Aydın Doğan Vakfı (ADV) Başkanı ve Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan tarafından takdim edildi. Selim İleri ödülü aldıktan sonra yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Bunları Pazar gecesi yazdım. Yolun başındayken hiçbir şey bilmiyorsunuz. Yazmaktı tek isteğim, kırk beş yıl önce. Daha öncesi yarım yüzyılı geçiyor. Tek okuyucum sevgili ablamdı. Neyin beni alıp götürdüğünü bilemiyorum. Çılgın bir istek yazmak, bir ülküydü. Yarım yüzyıl sonra, yolun yarısını çoktan geçmişken şimdi buradayım. Burada beni var ettiğiniz, kırk beş yıl boyunca yalnız bırakmadığınız için size, hepinize bu geceyi yaşattığınız için Aydın Doğan Vakfı'na benim ve benim gibilerin iddiasız edebiyat mücadelesi onurlandıran seçici kurula, kırk beş yıla anlam katmış, çoğu artık aramızda olmayan üstatlarıma çok teşekkür ederim. Bir şey daha söyleyeceğim. İyi ki varsınız, iyi ki buradasınız. Ödenmez bir gönül borcu bu. Sağolun.”

''Onu tanıdığım için kendimi şanslı görüyorum.''

Sahneye çıkan Türkan Şoray da  yakın dostu Selim İleri'ye sarılarak yaptığı duygusal konuşmasında şunları söyledi:

“Değerli edebiyatçımız Selim İlerinin bu özel anlarını paylaşmak çok mutluluk. Nasıl anlatayım bilemiyorum. Selim Bey'in eserlerini, kitaplarının okuyucuları arasındayım. beni çok etkilemiştir eserleri. Öylesine farkında olmadan yoğun bir duygu içerisine girersiniz ki o sizi sarar. Bir yazarı tanıyabilmek, duygu dünyasını anlayabilmek. Onun için kendimi çok şanslı görüyorum. Selim Bey ile ilk 'Seni Kalbime Gömdüm' filminde tanıştık. O filmdeki senaryoda şu çok dikkatimi çekmişti; Mutsuz bir kadını oynuyordum, bir burjuva kadını. Filmde, ‘Neden bu kadar gerginsin?” diye soruyor bana, ben de ‘Herkesin bir cehennemi var' diyorum. Bu beni çok etkilemişti. O zamandan beri kendisine özel bir ilgi duymaya başladım. Bir yazarın iç dünyasını anlayabilmek, o dünyaya girebilmek ve o kadar inanılmaz yoğun duygulara sahip. Özellikle bundan beslendim. Duygu dünyası beni hep besledi. Hayatımda böyle değerli bir insan olması benim için çok büyük bir şans diye düşünüyorum. Böyle değerli bir insanı tanımış olmaktan ve beni seviyor olmasını bilmiş olmaktan gerçekten çok büyük bir mutluluk duyuyorum” dedi.

Ödül töreni, verilen yemekli kokteylin ardından sona erdi.

Kaynak: cnnturk.com

Yorum yapın