Bir grup Hataylı aydın ve sanatçı, “Savaş Yıkımına Karşı Barışta Kenetlenelim!” diyor

Nisan 11, 2012

Bir grup Hataylı aydın ve sanatçı, “Savaş Yıkımına Karşı Barışta Kenetlenelim!” diyor

Bir grup Hataylı aydın ve sanatçı yarın Hatay’a gelmesi beklenen Kofi Annan’a ve kamuoyuna hitaben “Savaş yıkımına karşı barışta kenetlenelim” başlıklı bir bildiri yayımladı.

Hataylı 30 aydın ve sanatçı yarın kente gelerek, mülteci kamplarını ziyaret etmesi beklenen BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan’a ve kamuoyuna yönelik bir bildiri kaleme aldı. Bu sene altıncısı düzenlenecek olan Çukurova Sanat Festivali'nin Arap ülkelerinden de katılımlarla gerçekleştirildiğini hatırlatan Hataylı aydınlar, ” Biz sanatçıların bu kaynaşması, ülkelerimizin yöneticilerine örnek olmalıdır” diyor. 

“Savaş yıkımına karşı barışta kenetlenelim” başlığını taşıyan bildiri şu şekilde:
Toprağımızı kirleten, suyumuzu zehirleyen ve havamızı mahveden her türlü felakete karşı tüm insanların ortak mücadelesini örgütleyendir sanat. Yaşamı her dizesiyle yeniden ve yeniden üretendir şiir. Müzik gönül telimizin tınısını diriltendir. 
Peki savaş nedir? Bombalar, kimyasallar, mermiler canlarımızı alırken, doğamızı tahrip ederken, komşu ülkeler, halklar arasına düşmanlık tohumları ekerken ve bütün bunlardan “para kazanmak”tan başka bir şey düşünmeyen Dünya’nın patronu olmak isteyen bir avuç kan emici nemalanırken, bunun adı nasıl “demokrasi” olabilir? “Size demokrasi getiriyoruz!” diye yola çıkan Amerikan uçaklarının, tank ve toplarının dokuz yıl içinde Irak’ta 1,5 milyonu aşkın insanın ölümüne, müzelerin yağmalanmasına, petrollerinin emperyalist ülkelerce talan edilmesine neden olduğunu görmedik mi? Aynı biçimde Libya’nın petrollerini istedikleri gibi yağmalamak için Fransız, Amerikan ve İngilizler tarafından daha dün Libya’da işgalin gerçekleştirildiğini bilmiyor muyuz? Sömürge politikalarını sağlamlaştırmak için bugün Libya’yı parçalamak üzere kolları sıvadıklarına, halkı aşiretler düzeyinde bölüp birbirine düşman kıldıklarına tanık olmuyor muyuz? Her şey kör parmağım gözüne dercesine apaçık ortadayken, benzer oyunun şimdi de komşumuz Suriye üzerinde oynandığını fark etmiyor muyuz?

Evet, biz sanatçılar ve aydınlar, kendi ülkemizin bağımsızlığını ve halkımızın özgürlüğünü ne kadar çok önemsiyorsak, aynı biçimde komşularımız başta olmak üzere Dünya’daki tüm halkların da kendi geleceklerini kendilerinin bağımsızca belirlemelerini, barış içinde yaşamalarını benimsiyoruz. Kültür komşuluğumuz kadar, bölgemizin geleceğinin barış ve güven ortamıyla belirlenmesinde ortak değerlerimizin bulunduğu Suriye’ye, her türlü dış müdahalenin yapılmasına ve savaş kışkırtıcılığına cepheden karşıyız. Suriye halkı, toplumsal ve kültürel sorunlarını kendisi çözecek kadar deneyim biriktirmiş olup biz Türkiyeli sanatçılar olarak, onların sorunlarının iç dinamiklerin çalışmasıyla çözülmesinden yana olduğumuzu açıkça ilan ederiz. Bu çerçevede Hatay’ımızın topraklarının, Suriye halkının iç savaşa sürüklenmesine, kamu değerlerinin yok edilmesine yol açacak biçimde kullanılmasına da cepheden karşıyız. İnsani yardımlar dışında, topraklarımızın üs olarak kullanılmasına vesile olanları, ülkelerimiz ve halklarımız arasında düşmanlık tohumları ektikleri için, tarihin affetmeyeceğini vurgulamak istiyoruz.

Bizler; Hataylı aydınlar ve sanatçılar olarak, ülkemizde düzenlenen Çukurova Sanat Festivali’ne 6 yıldır Arap ülkelerinden aramıza katılan sanatçılarla “barış kültürü”nü geliştirmek için çaba sarf ediyoruz. Biz sanatçıların bu kaynaşması, ülkelerimizin yöneticilerine örnek olmalıdır. Özellikle, “uygarlıklar beşiği” ve “barış kenti” olarak bilinen Antakya’dan yükselttiğimiz “Savaş yıkımdır, barış kardeşlik salkımıdır!” şiarımızın, tüm savaş çığırtkanlarına galip gelmesini diliyoruz. 

Bildiriyi imzalayan Hataylı aydın ve sanatçıların adları:
Mehmet Aksoy Heykeltıraş
Murat Altınöz Gazeteci-Şair
Semir Arslanyürek Sinemacı
Musa Artar Eğitimci-Yazar
Arif Berberoğlu Çevirmen-Şair
Ali Büyükleyla Sanatçı
Bedran Cebiroğlu Şair
Faiz Cebiroğlu Eğitimci-Şair
Gülsüm Cengiz Yazar
Sadullah Çağlar Yazar
Kemal Düz Yazar
Burhan Günel Yazar
Ümit Yaşar Işıkhan Sanatçı
Müslüm Kabadayı Eğitimci-Yazar
Mehmet Karasu Eğitimci-Yazar
Ayla Kutlu Yazar
Ayten Mutlu Şair
Ali Nafile Eğitimci-Ozan
Nebih Nafile Eğitimci-Ozan
Mehmet Oflazoğlu Fotoğraf Sanatçısı
Adil Okay Şair-Yazar
Arif Okay Araştırmacı-Yazar
Yusuf Recepoğlu Tiyatrocu
Mesrur Sabahoğlu Şair
Mustafa Söylemez Ressam-Şair
Orhan Tüleylioğlu Gazeteci-Şair
Sabahattin Yalkın Şair
Halil Yılmaz Eğitimci-Şair
Ferhat Zidani Şair-Yazar
İsmail Zubari Araştırmacı-Gazeteci

edebiyathaber.net (11 Nisan 2012)

Yorum yapın