Haftanın önerisi: “Adımı Deniz Koydular”

Ocak 10, 2022

Haftanın önerisi: “Adımı Deniz Koydular”

Hırpalanmış çocuklara adanan Adımı Deniz Koydular isimli roman bir süre önce yayımlandı. Demet Cengiz’in kaleme aldığı romanı İnkılâp Kitabevi okurlarla buluşturdu. Adımı Deniz Koydular, toplumsal meselelerden bireysel sorunlara uzanan geniş bir yelpazede bir kadın ve bir erkek hikâyesi anlatıyor. Bu değerli kitabı, okurlarımıza öneriyoruz.

Daha önce yayınladığı kitapları ve gazeteci kimliğiyle tanınan Demet Cengiz, ilk romanı Adımı Deniz Koydular “Kuşlar boynumuza asıldığında…” ile yeniden okurların karşısında.

Biri doğudan (bir kardelen olan Deniz Yıldız), diğeri batıdan (James Rowe) iki hırpalanmış çocuk öyküsü anlatan roman gerçek hikâyelerden esinlenerek kaleme alındı. Adımı Deniz Koydular, Türkiyeli okur için çarpıcı ve bir o kadar da tanıdık bir anlatı… Aile içi sevgisizliğin sonuçlarına dikkat çeken Adımı Deniz Koydular, geri planda Türkiye’den ve dünyadan dönemin önemli  olaylarına da yer veriyor.

Türkiye’nin kanayan yaraları ev içi şiddet, istismar ve tecavüz konularına başarıyla değinen Demet Cengiz, bunun yanında siyasi operasyonlar ve toplamsal kalkışmaları kapsayan yakın bir Türkiye tarihi de sunarak romanı zenginleştiriyor. Adımı Deniz Koydular, hem kadın mücadelesine hem de güncel Türk edebiyatına önemli bir katkı.

Arka Kapak yazısı

1970’lerde Seyrantepe denen izbe yerde başlayıp İzmir ve Streatham ile devam eden gerçek bir hayat hikâyesi…

Deniz Yıldız, henüz küçük bir kız çocuğuyken hayatın adaletsiz sınavlarına girmiş; kimi zaman geçmiş, kimi zaman kalmış. Artık genç bir kadın olduğunda, hırpalanmış çocukluğunun elinden tutan avukat kimliğiyle karşımıza çıkıyor.

Ev içi şiddet, istismar, tecavüz, intihar, ihanet, yalanlar, yoksulluk ve yoksunluğun ortasında kendini yetiştirmek zorunda kalan Deniz’in aşkı ve kadınlığı keşfettiği serüvenini okurken; Türkiye’nin siyasi ve ekonomik gündemi de arka planda anlatılıyor.

Adımı Deniz Koydular,  “anneli öksüzler, babalı yetimler” için yazılan ve hepimize çok tanıdık gelecek bir roman. Demet Cengiz’in akıcı kaleminden dinlediğimiz bu roman, okurları boyunlarına asılmış kaderleriyle yüzleşmeye davet ediyor.

edebiyathaber.net (10 Ocak 2022)

Yorum yapın