Sahi, özgürlük ne demek?

Eylül 12, 2023

Sahi, özgürlük ne demek?

Lea Ypi’nin Özgür: Her Şey Parçalanırken Büyümek adlı kitabı, İlknur Özdemir çevirisiyle Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Lea Ypi her şeyin kurallarla belli olduğu, kimsenin izin almadan bir şey yapamadığı bir ülkede büyüdü. Yuva dediği bir ülkede. İnsanların eşit olduğu, birbirlerine yardım ettiği, daha iyi bir dünya inşa etmek için bir şeyler yaptığı bir ülkede. Herkesin önce gitmek istediği, sonra kaçmak istediği bir ülkede. Komünist Arnavutluk’ta.

Bir gün her şey değişti. Komünist liderlerin heykelleri yıkıldı. Artık insanlar özgürce oy kullanabiliyor, istediklerini giyebiliyor, istediklerine inanabiliyordu. Ve meydanlarda bağırıyorlardı: “Gerçek demokrasi! Gerçek özgürlük!”

“Özgür: Her Şey Parçalanırken Büyümek” kitabında Lea Ypi, bir yandan karışan ülkesinin manzarasını bir yandan da ailesinin sırlarını ele alıyor ve ortaya roman tadında ama tüm acıların, tüm kısıtlanmışlıkların, tüm yapamayışların, tüm başarıların gerçek olduğu bir anlatı çıkarıyor. Sonunda da anne babasının dünyasıyla bugünün dünyasını kıyaslıyor. Hangisi ideal? Hangisi daha gerçek? Hangisi daha özgür? Sahi, özgürlük ne demek?

“Nihayet gelmişti özgürlük ama soğuk sunulan bir yemeğe benziyordu. Pek az çiğneyip hemen yuttuk, açlığımız geçmedi. Bize yemek artıkları mı verildi diye merak edenler oldu. Kimileri de verilenin sadece soğuk başlangıçlar olduğunu söyledi.”

Tadımlık>>>

Yazar hakkında

Lea Ypi 8 Eylül 1979’da doğdu. London School of Economics’te siyaset teorisi hocasıdır. Yakın zamanda İngiltere’de yayımlanan Prospect’te dünyanın en iyi on düşünürü, Almanya’da yayımlanan “Frankfurter Allgemeine Zeitung”da ise 2022’nin en önemli kültür kişiliklerinden biri arasında gösterildi. Kitabı yirmiden fazla dile çevrildi.

edebiyathaber.net (12 Eylül 2023)

Yorum yapın