“Rüya Şehirler: Dünyayı Şekillendiren Yedi Tasarım Fikri” yayımlandı

Eylül 30, 2019

“Rüya Şehirler: Dünyayı Şekillendiren Yedi Tasarım Fikri” yayımlandı

Wade Graham’ın “Rüya Şehirler: Dünyayı Şekillendiren Yedi Tasarım Fikri” adlı kitabı, Ümit Hüsrev Yolsal çevirisiyle Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY) tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Mimarlık Tarihi kategorisinde yayımlanan Rüya Şehirler, şehirleşmiş dünyayı anlamak için bir kılavuz niteliği taşıyor.

19. yüzyıldan bugüne bazen ütopik, bazen tuhaf ama genelde tartışmalı birçok tasarım fikri kademeli olarak benimsendi ve Dubai’den Tokyo’ya, Londra’dan Los Angeles’a dünyanın her yerindeki şehirlerde uygulandı. Graham kitapta, bu tasarım fikirlerinin arkasındaki vizyonerlerin ve onların rakiplerinin yaşam öykülerinden yola çıkarak, şehir peyzajlarının analizini yapıyor, şehir formlarımızın nereden geldiğini, bizim onları ve onların bizi nasıl şekillendirdiğini göstermeyi amaçlıyor.

Wade Graham şehirleri planlar, tasarımlar, mimari akımlar ışığında anlatırken tüm bunların aslında nasıl yaşamamız, nasıl çalışmamız, nasıl alışveriş yapmamız ve neye inanmamız gerektiğine dair fikirlerin bir dışavurumu olduğunu da gösteriyor. Bertram Goodhue’nun barok fantastik köylerinden, Le Corbusier’nin Işıyan Şehir’ine; lüks yeşil banliyöleri, şehir merkezindeki gökdelenleri, boş arazilerin ortasında yapayalnız dikilen yüksek blokları, yepyeni deneyimler vaat eden alışveriş merkezlerini, eko-siteleri, meydanları, dar sokakları, otoyolları bambaşka bir gözle görmemizi sağlıyor.

edebiyathaber.net (30 Eylül 2019)

Yorum yapın