Ayın grafik romanı ergenlikle harmanlanmış bir suç öyküsü üzerine

Şubat 24, 2022

Ayın grafik romanı ergenlikle harmanlanmış bir suç öyküsü üzerine

Ethan Hawke ve Greg Ruth’un Tarla Kuşu adlı grafik romanı, Emre Yavuz çevirisiyle Karakarga Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

New York Times çok satanlar listesinde 1 numaraya yükselmiş Indeh’i yaratan rüya takımı, Oscar Adayı Ethan Hawke ve Greg Ruth’un kaleminden benzersiz bir grafik roman!

Baba-oğul ilişkisi üzerinden anlatılan bu büyüme hikâyesinde kötü seçimler yapıldığında ödenmesi gereken bedel gerilim yüklü bir olay örgüsüyle aktarılıyor. 

Arka Kapak Yazısı:

“Okuduğum en iyi grafik romanlardan biri. Muhteşem çizimlere sahip bu baba-oğul hikâyesi, acımasız bir şiddet ve sürekli artan duygusal bir yoğunluk barındırıyor. Cormac McCarthy’nin en iyi eserlerini çağrıştıran ve insanın elini ayağını titreten yıkıcı bir deneyim.” -SCOTT DERRICKSON, Dr. Strange filminin yönetmeni

“Erkekliğin ve ergenliğin yarattığı panik havası bile yeterli olurmuş; görsellerdeki hareket ve şiddetin atmosferik etkisi de. Ama ikisinin birleşimi, Tarla Kuşu’nu efsanevi bir seviyeye yükseltmiş.” -JASON BLUM, Yapımcı

“İnanılmaz dokunaklı, adeta mideye bir yumruk gibi inen tam bir güç gösterisi. Tarla Kuşu, klasik olmaya aday. Türün kalıplarının dışına çıkıp, grafik roman kavramını genişletiyor. Size on yıllar boyunca bir şeyler katmaya devam edip yazar/çizerlere ilham kaynağı olacak sanatsal bir lütuf.” -BILL SIENKIEWICZ, Stray Toasters kitabının yazarı ve çizeri.

OSCAR ADAYI AKTÖR VE YAZAR ETHAN HAWKE VE NEW YORK TIMES ÇOK SATANLAR LİSTESİNE GİRMİŞ YAZAR VE ÇİZER GREG RUTH İMZALI, BÜYÜLEYİCİ BİR GRAFİK ROMAN

Teksas’ın sessiz ve mütevazı Huntsville kasabasında yaşayan Jack “Tarla Kuşu” Johnson ve ergenlik çağındaki oğlu Cooper’ın epik yolculuğu. Bu heyecan dolu grafik roman, babasının korkunç hataları doğrultusunda Cooper’ın cehenneme dönen bir gününü ve hayatta kalma mücadelesini anlatıyor. Art arda gelen şiddet tehdidine maruz kalan Cooper ve babası, aynı zamanda aralarındaki hırçın, işlevsiz ama sevgi dolu ilişkiyle de yüzleşmek zorunda kalıyor. Yazar ve çizerin Teksas’ta geçen çocukluk anılarına ve kendi oğullarıyla olan ilişkilerine dayanan bu sıra dışı suç öyküsü, çocukluktan erkekliğe geçiş sürecindeki bir ergenin kırılganlığıyla pekiştiriliyor. Hem baba, hem de oğul dünyaya ve birbirlerine karşı olmaları gereken yeri sorgularken, aralarındaki gerilim ve öfke giderek artıyor. Duygusal çağrışımlar yapan bu görsel şaheser, her daim geçerli olan baba-oğul macerasını da gözler önüne seriyor.

Yazarlar Hakkında:

GREG RUTH, New York Times çok satanlar listesine giren The Lost Boys ve Indeh’in yazar/çizeri ve 1993 yılından beri çizgi roman yapıyor. Greg aynı zamanda aralarında (Barrack Obama ile birlikte yaptığı) Pure Enduring Spirit, (Ji Li Jiang ile birlikte yaptığı) Red Kite Blue Kite, (James Preller ile birlikte yaptığı) A Pirate’s Guide to First Grade gibi çocuk kitaplarının da yaratıcısı ve son olarak Fiewel & Friends’ten çıkan kitabının adı da Coming Home. Çizgi roman çalışmaları arasında Sudden Gravity, Freaks of the Heartland, Conan: Born on the Battlefield, The Matrix ve Goosebumps yer alıyor. Batı Massachusettes’de yaşıyor.

ETHAN HAWKE’ın Greg Ruth ile birlikte yaptığı ilk grafik roman olan Indeh, 2016 yılında New York Times çok satanlar listesinde 1 numaraya yükseldi. Bu listeye giren diğer kitapları Rules for a Knight, Ash Wednesday ve Hottest State. Ayrıca elliden fazla filmde rol aldı, üç uzun metraj ve bir belgesel film yönetti. Dört kez Oscar’a aday gösterildi.

edebiyathaber.net (24 Şubat 2022)

Yorum yapın