Polisiyenin efsane isimleri 3. Kara Hafta İstanbul Festivali’nde

Ekim 17, 2017

Polisiyenin efsane isimleri 3. Kara Hafta İstanbul Festivali’nde

17-18 Kasım 2017 tarihleri arasında Pera Palace Hotel Jumeirah’da, DenizBank sponsorluğunda düzenlenecek “3. Kara Hafta İstanbul Festivali” kapsamında, polisiye romanın dünyaca ünlü pek çok usta siması bir araya geliyor.

Birinci ve ikincisi, sırasıyla Agatha Christie’nin doğumunun 125. yılı ve ünlü yazar Georges Simenon şerefine düzenlenen Kara Hafta İstanbul Festivali’nin bu yılki teması ise 1955 yılında otelde konaklayan ve yarattığı efsanevi MI6 ajanı James Bond karakteriyle bir fenomen haline gelen Britanyalı yazar Ian Fleming.

Köklü geçmişi kadar, kültür ve sanat hayatına katkılarıyla da ön plana çıkan Pera Palace Hotel Jumeirah’da 17-18 Kasım 2017 tarihlerinde düzenlenecek festivale; Jeffrey Moore, Anthony Horowitz, Charlie Higson, Arne Dahl, Tim Parks, Jo Nesbo gibi polisiye alanında uluslararası üne sahip yazarların yanı sıra; Ahmet Ümit, Alper Canıgüz, Cenk Çalışır, Rıza Kıraç gibi Türk polisiyesinin önemli yazarları ve Türkiye Polisiye Yazarlar Birliği de katılım gösterecek.

Komitesinde Doğan Hızlan, Ahmet Ümit, Adnan Özer, Metin Celal gibi isimler ile Pera Palace Hotel Jumeirah Genel Müdürü Pınar Kartal Timer ve DenizBank Kültür-Sanat Danışmanı Perihan Yücel’i de bulunduran 3. Kara Hafta Festivali kapsamında, polisiye edebiyatı üzerine “James Bond: Romandan Sinemaya”, “Polisiye ve Fantastik”, “Cinayetin Gizemi” gibi oturumlar gerçekleştirilecek. Festival süresince koleksiyoner Ömer Atakan’ın, Bond filmleri ve romanlarına ait çok özel parçaları da sergilenecek.

Pera Palace Hotel Jumeirah Pazarlama ve İletişim Müdürü Can Erol ise, Kara Hafta İstanbul Festivali kapsamında gerçekleştirilen basın toplantısında; “2015’te Agatha Christie’nin doğumunun 125.yılını anarak başladığımız yolculuğumuza, geçen yıl Belçikalı yazar Georges Simenon ile devam etmiştik. Bu yıl da unutulmaz James Bond karakterini yaratan ve 1955’te otelimizde konaklayan Ian Fleming temalı bir festivali gerçekleştirecek olmanın heyecanını sizlerle paylaşıyoruz. Anthony Horowitz, Charlie Higson, Arne Dahl, Tim Parks, Jo Nesbo gibi çok değerli yazarların yanı sıra, Türk polisiyesinin önemli isimlerinden Alper Canıgüz, Cenk Çalışır, Öznur Yıldırım bu yıl polisiye severlerle bir araya gelecek. Ayrıca geçtiğimiz yıllarda Erol Üyepazarcı ve Sevin Okyay’a verilen “Polisiye Edebiyatı’na Katkı Ödülü” bu yıl Doğan Hızlan’a verilecek.”

Kara Hafta Istanbul Festivali’nin uzun yıllar boyunca süreceğine ve önümüzdeki dönemde İstanbul’un en saygın uluslararası etkinliklerinden biri olacağına inanıyoruz. Bu festivalle birlikte hem İstanbul’a uluslararası düzeyde bir etkinlik kazandırıyor, hem de 125 yıldır otelimizde konaklamış Agatha Christie, Ernest Hemingway, Ian Flemming, Umberto Eco gibi değerli yazarları anmış oluyoruz” dedi.

Festivalin Komite Başkanı yazar Ahmet Ümit ise “Şehir ve edebiyat arasındaki ilişkinin suçtan yola çıkarak bir dışavurumu olan Kara Hafta, dünyanın değişik yerlerinde yaşayan yazarları buluşturarak şehirlerin tanıtımına katkı sağlar. ” dedi.

3.Kara Hafta İstanbul Festivali’nde halka açık ve ücretsiz olarak gerçekleşecek etkinliklere dair tüm detaylar #blackweekturkey hashtag’iyle sosyal medyada paylaşılabilecek.

Festival ile ilgili detaylara ayrıca www.blackweekturkey.com web sitesinden ulaşmak mümkün. Polisiye tutkunları 0212 377 40 00’ı arayarak tüm etkinliklere rezervasyon yaptırabilirler.

edebiyathaber.net (9 Kasım 2017)

Yorum yapın