Polisiye sevenlere

Nisan 24, 2023

Polisiye sevenlere

Burak Akgüç’ün Eski Şehrin Gölgesinde adlı romanı Oğlak Yayınları etiketiyle geçen yıl yayımlandı. İlgi çeken bu tarihi polisiyeyi öneriyoruz.

Tanıtım bülteninden

Yepyeni polisiye karakterin ilk macerası Eski Şehrin Gölgesinde Oğlak Yayınları ile gün  ışığına çıkıyor. Cemil Arıkan’ın sonraki maceralarını da  merakla bekleyeceğinizden eminiz.

II. Dünya Savaşı’nın hemen başlarında, İstanbul’da Gestapo tarafından işlenen bir cinayetin izini sürmeye ve Bizans’ın gizemli tarihi içinde bir yolculuğa çıkmaya ne dersiniz?

Kitaptan

“Nazilerle İngilizleri Sirkeci Garı’nda karşı karşıya getiren şeyin ne olduğunu öğrenmeden kimse rahat uyuyamaz burada. Bu harbin bir şekilde bize bulaşma ihtimali bile herkesi büyük endişeye sevk ediyor.”

“Bu akşam elçilikle konuşurken öğrendim. Angelov’un takip edilmesini Ahnenerbe istemiş.”

“Ahnenerbe mi? Okült ve parapsikoloji üzerine çalışan şu gizli teşkilat değil mi o? Hitler’in kurduğu…”

“Siz ne bulmayı ümit ediyorsunuz orada?”

“Doğruyu söylemek gerekirse fikir yürütmek zor. Bir yeraltı mabedi veya gizli bir hazine odası olabilir. Bu kadar patırtı
kopması, mühim bir keşif ihtimalini fısıldıyor kulağıma.”

***

“Burak’ın kitabını okuyunca büyük keyif aldım. Özellikle Türk polisiye yazınında pek işlenmeyen bir dönemde, II. Dünya Savaşı’nın o entrika, çekişme dolu ortamında 1940’lı  yıllarda geçen olay örgüsü çok ilginçti.”

Erol Üyepazarcı

Tadımlık>>>

edebiyathaber.net (24 Nisan 2023)

Yorum yapın