Peter Singer ve Jim Mason gıda endüstrisini sorguluyor: “Aslında Ne Yiyoruz, Nasıl Yiyoruz? Gıda Tercihlerimiz Neden Önemli?”

Haziran 5, 2024

Peter Singer ve Jim Mason gıda endüstrisini sorguluyor: “Aslında Ne Yiyoruz, Nasıl Yiyoruz? Gıda Tercihlerimiz Neden Önemli?”

Peter Singer ve Jim Mason’ın kaleme aldığı “Nasıl Yiyoruz? Gıda Tercihlerimiz Neden Önemli?” adlı kitap Ayrıntı Yayınları tarafından Pelin Sertoğlu Hız çevirisiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

Ayrıntı Yayınları, Peter Singer ve Jim Mason’ın birlikte kaleme aldığı Aslında Ne Yiyoruz, Nasıl Yiyoruz? Gıda Tercihlerimiz Neden Önemli? adlı kitabı okurlarla buluşturdu. Yediklerimizin tüm canlıları nasıl derinden etkilediğine ve nasıl daha etik gıda seçimleri yapabileceğimize düşündürücü bir bakış sunan Aslında Ne Yiyoruz, Nasıl Yiyoruz?, okurlara bilinçli, sağlıklı ve daha insani gıda seçimleri yapabilmek için yol gösterecek beş ilke sunuyor. Organik çiftçilik, adil ticaret, ticari balıkçılık gibi meseleleri tüm ayrıntılarıyla ele alan çalışma, sürdürülebilirlik kavramının karmaşık dinamiğini de gözler önüne seriyor.

Peter Singer ve Jim Mason’ın birlikte imza attığı ikinci çalışma olan Aslında Ne Yiyoruz, Nasıl Yiyoruz? Gıda Tercihlerimiz Neden Önemli?, Ayrıntı Yayınları’nın İnceleme Dizisi kapsamında Pelin Sertoğlu Hız’ın çevirisiyle yayımlandı.

Modern çağın çığır açan ahlak felsefesi filozoflarından Peter Singer, bu kez satın aldığımız ve tükettiğimiz yiyecekler konusunu ele alıyor ve son derece mühim sorular soruyor: Yediklerimiz nereden geliyor, nasıl üretiliyor ve insancıl bir şekilde yetiştiriliyor mu? Birlikte yazdıkları Hayvan Fabrikaları’nın ardından yeniden bir araya gelen Peter Singer ve Jim Mason, yiyecek tercihlerimizin insanlar, hayvanlar ve çevre üzerindeki etkilerini araştırmak için sarsıcı bir serüvene çıkıyor.

Singer ve Mason, bu serüvene beslenme şekilleri birbirinden tamamen farklı üç Amerikalı ailenin yeme alışkanlıklarını inceleyerek başlıyor ve tükettikleri yiyeceklerin kaynağına giderek, üretim ve pazarlama aşamalarında gündeme gelen ahlaki meseleleri irdeliyor. Satın aldığımız ürünlerdeki “Organik” ve “Adil Ticaret”gibi etiketlerin geçerliliğini araştırırken, tesislerdeki işçilerin çalışma koşullarını gözler önüne seriyor.

Aslında Ne Yiyoruz, Nasıl Yiyoruz?, organik çiftçilik, adil ticaret, fabrika çiftçiliği ve ticari balıkçılık gibi meseleleri tüm ayrıntılarıyla ele alırken; sürdürülebilirliğin karmaşık dinamiği, genetiği değiştirilmiş organizmalar üzerine süregelen tartışmalar ve yerel alışveriş gibi konuların artılarını ve eksilerini değerlendiriyor. Herkesin vejetaryen olmayacağının farkında olan Singer ve Mason, yine de beş basit ilkeyle bizlere sağlıklı ve daha insani seçimler yapabilmenin yollarını gösteriyor.

PETER SINGER HAKKINDA

6 Temmuz 1946’da Melbourne, Avustralya’da doğdu. Mel­bourne ve Oxford üniversitelerinde felsefe eğitimi gördü. İngiltere ve ABD’de çeşitli üniversitelerde görev aldı. 1977 yılında Melbourne’a dönen Singer, Monash Üniversite­sinde İnsan Biyoetik Merkezini kurarak 1999 yılına dek burada Felsefe Profesörü olarak görev yaptı. 1999-2023yılları arasında ABD’de bulunan Princeton Üniversite­sinde Biyoetik Profesörü olarak görev yaptı. 1975 yılında yayımlanan Hayvan Özgürleşmesi adlı eseri, modern hay­van hakları hareketinin başlamasında ve yaygınlaşma­sında etkili oldu. Singer, aynı zamanda pratik etik, savaş, türcülük, fakirlik ve diğerkamlık gibi farklı meseleleri ele alan çalışmalarda bulundu. 2021’deBerggruen Felsefe ve Kültür Ödülü’ne layık görüldü. Bugüne dek yazdığı ve düzenlediği en az 25 dile çevrilen 50’den fazla kitabı bu­lunmaktadır.

JIM MASON HAKKINDA

30 Eylül 1940’ta Wisconsin, ABD’de doğdu. Missouri Üniversitesinde hukuk eğitimini tamamladı. 1973 yılında Bridgeport, Connecticut’ta kendi hukuk bürosunu açtı. Fabrika çiftçiliği üzerine birçok araştırmalar yaptı. ABD ve Kanada’daki yoğun fabrika çiftçiliği yapan tesislere ge­ziler düzenledi. 1980 yılında Peter Singer ile kaleme aldı­ğı Hayvan Fabrikaları ABD’deki fabrika çiftliği sistemini ifşa etmede önemli rol oynadı. Aynı zamanda bir yazar ve insan/hayvan hakları savu­nucusu olan Mason, 2001 yılında ABD Hayvan Hakları Onur Listesi’nde yer aldı.

edebiyathaber.net (5 Haziran 2024)

Yorum yapın