Masthead header

Özel çocuklara özel kitaplar

Konak Belediyesi Türkiye’de bir ilk gerçekleştirdi ve’ Özel Eğitim Gereksinimli Öğrenciler’ için ilkokul öncesinde kullanabilecekleri ‘İlk okuma-yazma ve ön koşul becerileri’ kitabı yayımladı.

Konak Belediyesi bir ilki gerçekleştirerek ‘Özel Eğitim Gereksinimli Öğrenciler’ için ilköğretim öncesine yönelik kitap yayımladı. Konak Belediyesi Kültür Yayınları tarafından yayınlanan kitap, eğitimci Düriye Aydın tarafından yayına hazırladı. Orta ve hafif düzeydeki zihinsel engellilerin okul öncesi eğitimi için özel olarak düzenlenen kitap Türkiye’de de bir ilk olma özelliği taşıyor. Okuma yazma öncesi özel eğitim alan çocukların ‘İlk okuma – yazma ve ön koşul kitabı’ olarak hazırlanan kitaplarla çocuklar okuma yazmayı öğrenirken bir taraftan da el becerileri kazanacak.

“Onlar için ne yazık ki hemen hemen hiç kitap yok”

Bir özel eğitim okulunda Zihinsel Engelli Sınıf Öğretmeni olarak çalışan Düriye Aydın, özel eğitimin çok geniş olduğunu belirterek, “Bu kitaplarla eğitilebilir çocukların yazıya geçmeden önce el parmak çalışmalarında kaslarının kuvvetlenmesi, el – göz koordinasyonunu kurabilmeleri, kalem tutma becerileri edinmeleri, kalem kontrolünü sağlayabilmeleri ve başladığı işi bitirme becerisi kazanmaları amaçlanıyor. Orta ve hafif düzeydeki zihinsel engelli çocuklarımız bu kitaplar sayesinde okuma yazmayı daha kolay öğrenecek. Onlar için ne yazık ki hemen hemen hiç kitap yok. Az sayıda olanlar ise çok pahalı. Herkesin ulaşamayacağı rakamlara satışı yapılıyor. Bu eksikliği bir parça da olsa gidermeye çalıştım. Bu alanda ne kadar çok yayın olursa alanın daha iyi gelişeceği inancındayım. Özel eğitime gereksinimi olan çocuklar için bu çalışmaya büyük destek olan Konak Belediyesi ile bir ilke imza attık. Çocuk dostu, engelli dostu Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan‘a teşekkür ederim” diye konuştu.

haber.stargazete.com (4 Kasım 2012)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r