Osman Balcıgil’in yeni kitabı “Kurgu ile Gerçeğin Aşkı” Destek Yayınları etiketiyle raflarda yerini aldı

Ocak 26, 2024

Osman Balcıgil’in yeni kitabı “Kurgu ile Gerçeğin Aşkı” Destek Yayınları etiketiyle raflarda yerini aldı

Osman Balcıgil’in Kurgu ile Gerçeğin Aşkı adlı kitabı Destek Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

Yazar Osman Balcıgil “roman okurları ve muhtemel roman yazarları için kaleme aldım” dediği yeni kitabı “Kurgu ile Gerçeğin Aşkı” Destek Yayınları etiketiyle raflarda yerini aldı.

Usta romancı uzun yıllar yaptığı gazetecilik ve televizyonculuk günlerinde başından geçenleri, bu mesleklerin ona kattığı değerleri, gezilerini ve keşiflerini, okuyup izlediklerinden edindiklerini kısacası heybesinde biriktirdiği tüm deneyimleri okura anlatıyor.

Romanlarından hareketle, yazılma süreçlerini öne çıkartarak, deneyim aktarımında bulunmaya çalıştığını ifade eden usta kalem, siyasal akımlara, ideolojilere, tarihe, ekonomiye, toplumsal meselelere nasıl baktığının; içinde yaşadığımız coğrafyayı, ülkemizi daha iyi tanıma, anlama fırsatı bulmuş olmasının romancılığını besleyen faktörler olduğunun altını çiziyor.

Osman Balcıgil’den okuruna adeta bir köprü inşa eden “Kurgu ile Gerçeğin Aşkı” Destek Yayınları’ndan çıktı…

Arka Kapak Yazısı:

ROMANCI AĞIR İŞÇİDİR…

Bir roman nasıl inşa edilir? Gerçeklikle kurgu, kurguyla gerçeklik nasıl örtüştürülür? Kısaca söylenecek olursa, romancılığın temel sorunları nelerdir?

Romancılık ağır işçiliktir. Roman sadece konudan, gerçek ya da yaratılmış karakterlerden, olaylardan, mekânlardan ibaret değildir.

Tarih, felsefe, sosyoloji, psikoloji boyutları da olan devasa bir iştir.

Roman matematiktir, geometridir, mimarlıktır.

Beyin cerrahlığı ve kuyumculuktur…

Diplomasız bir meslekmiş gibi görünmesine aldanmayın. Dört yıl değil kırk yıl dirsek çürütmeyi, dört değil dört yüz kapıdan geçmeyi gerektirir.

Ela Gözlü Pars Celile, Yeşil Mürekkep, İpek Sabahlık, Nefesi Tutku Olan Kadın Afife Jale gibi çok satan romanların yazarı Osman Balcıgil, Kurgu ile Gerçeğin Aşkı’nda, müzmin okuyucular ve muhtemel yazarlara “mesleğinin sırları”nı anlatıyor, yollar açıyor, kapılar aralıyor.

Balcıgil’in kendi kitaplarından hareketle yazdığı Kurgu ile Gerçeğin Aşkı’nı ilgiyle okuyacaksınız.

Yazar Hakkında:

Osman Balcıgil 1955’te İstanbul’da doğdu. Ekonomi eğitimi gördü. Ulusal dergi, gazete ve televizyonların haber bölümlerinde muhabir, editör, yönetici olarak otuz yıla yakın çalıştı. Pek çok ödül aldı. Latin Amerika’da yaptığı çalışmayla, 1988 yılında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından “Yılın Gazetecisi” seçildi. Sürekli Basın Kartı sahibi. Çalışmaları: Birikim Yayınları, 1977-1980: Yayınevi yöneticisi İletişim Yayınları, 1980-1983: Yazar ve Editör (Yeni Gündem, Video Sinema, Tarih ve Toplum, Cumhuriyet Dönemi Türkiye Ansiklopedisi) Cumhuriyet gazetesi ve Cumhuriyet Dergi, 1983-1985: Yazılar, Röportajlar ve Oxford Mektupları Hürriyet, Hürriyet Pazar ve Tempo dergisi, 1986-1988: Yazar, Editör Hürriyet Production, 1989: Araştırmacı, Yapımcı, Koordinatör (“Hodri Meydan”, “Tele-Vizyon”, “Tempo”, “Basın Kulübü” programları) Show TV, 1993: Haber Müdürü, “Baş Sayfa” programı yapımcısı ATV, 1994: Haber Programları Genel Koordinatörü, “Üçüncü Sayfa”, “41 Dakika” programlarını hazırladı ve sundu. Kanal 6, 1996: Haber Dairesi Başkanı Star TV, 1996: Haber Müdürü, “Kırmızı Koltuk”, “Osman Balcıgil ile Gece Hattı”, “Dobra Dobra” programlarını hazırladı ve sundu. HBB TV, 1997-2000: Haber Dairesi Başkanı, Anchorman, “Şeytanın Avukatı” programını hazırladı ve sundu. Ottoman Medya, 2000-2013: Kurucu ortak

edebiyathaber.net (26 Ocak 2024)

Yorum yapın