Masthead header

Orhan Pamuk, Erdoğan’a hangi kitabı önerdi?

Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Orhan Pamuk, The New York Times’a verdiği röportajda Amerikan başkanlarının Robert M. Pirsig’in kaleme aldığı “Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı” adlı kitabı okuması gerektiğini söyledi. Pamuk’a göre, Erdoğan’ın da Natsume Soseki’nin “Ben Bir Kediyim” kitabını okuması gerekiyor.

Pamuk röportajda Erdoğan için şunları söyledi: “Türkiye’nin Başbakanı’nın orduyu politikadan uzaklaştırma ve kışlalara döndürme politikasına saygı duyuyorum. Fakat onun iktidarda bulunduğu süre zarfında pek çokları gibi siyasi görüşlerim dolayısıyla yargılandım. Bu, beni mutsuz ediyor. Onu kedi olarak resmeden bir karikatüriste dava açmıştı ki buraya gelen herkes bilir ki İstanbul’da yaşayan herkes kedileri çok sever. Bence Erdoğan Japon yazar Natsume Soseki’nin ‘Ben Bir Kediyim’ adlı kitabını keyifle okur. Bu hicivli roman, zeki bir kedi üzerinden aşırı Batılılaşmanın tehlikelerini anlatır.”

11 Kasım 2012

  • B. Akerman - 12/11/2012 - 12:38

    Adamin isi pamuk gibi basbakanlara kitap onermek, universitede ders vermek…oyle dogdu oyle olecek gibi…kucumsemiyorum ama neden edebiyat burjuvalarin elinde-himayesinde…cevaplakapat

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r