Okullara hangi kitaplar gönderilmiyor?

Eylül 10, 2018

Okullara hangi kitaplar gönderilmiyor?

Gazete Duvar’ın haberine göre, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, kağıt krizi nedeniyle öğrencilere ders kitaplarının temin edilemediği iddialarını Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a sordu.

Artan dövizin olumsuz etkilediği sektörlerden birisi de matbaacılık oldu. Yurtdışından ithal edilen kağıt fiyatlarının dövizdeki dalgalanmayla artması nedeniyle gazete, tuvalet kağıdı ve kitap sektöründe kriz kapıda. Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) öğrencilere ücretsiz temin ettiği ders kitaplarının da krizden etkilendiğine dönük haberler kamuoyuna yansıdı.

CHP İstanbul Milletvekili Mustafa Sezgin Tanrıkulu, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Tanrıkulu, “Okullara hangi kitapların gönerilmediğini” sordu.

“İthal kağıt sıkıntısı sebebiyle Milli Eğitim Bakanlığı’nın okullara kitap gönderemediğine dair haberler basına yansımıştır.Ücretsiz dağıtılması için Bakanlık tarafından gönderilmesi gereken kitapların bazılarının okullara gönderilemediği, kitapların basılamadığı ve çok sayıda kitabın dijital olarak gönderilebileceği iddiaları mevcuttur” diyen Tanrıkulu’nun soruları şu şekilde:

-Ücretsiz dağıtılması için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gönderilmesi gereken kitaplarının bazılarının ithal kağıt sıkıntısı sebebiyle okullara gönderilemediği, kitapların basılamadığı ve çok sayıda kitabın dijital olarak gönderilebileceği iddiaları doğru mudur?

-İddialar doğru ise, okullara gönderilemeyen kitaplar hangi ders kitaplarıdır?

-Anılan iddialar ile ilgili olarak Milli Eğitim Bakanı kamuoyuna açıklama yapacak mıdır?

-Çok sayıda kitabın dijital olarak gönderileceği iddiaları doğru ise, dijital kitap uygulaması ilkokul, ortaokul ve liseleri mi kapsamaktadır?

-İlkokul öğrencilerine de dijital kitap gönderileceği iddiaları doğru ise ve kitapların okullara dijital olarak verilmesi durumunda; bu kitapların öğrencilerin bilgisayarlarına yükleneceği ya da akıllı tahta üzerinden işleneceği göz önüne alındığında, ilkokul öğrencilerinin önlerinde kitap bulunmaması, öğrencilerin psikolojilerini uzun dönemde olumsuz etkilemeyecek midir?

-Bilgisayarı bulunmayan ailelerin çocuklarının kitap temini için dijital olarak verilen kitapları fotokopilerle çoğaltmak zorunda kalması durumunda, ortaya çıkan maliyet Milli Eğitim Bakanlığı tarafından karşılanacak mıdır?

edebiyathaber.net (10 Eylül 2018)

Yorum yapın