Tayfun Atay’dan eleştirel bir dinbazlık çözümlemesi

Şubat 1, 2023

Tayfun Atay’dan eleştirel bir dinbazlık çözümlemesi

Tayfun Atay’ın ilk baskısı 2017 yılında yayımlanan Parti, Cemaat, Tarikat, Tellekt Yayınları tarafından yeniden yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

Türkiye 2000’lerden itibaren hem yeni bir yüzyıla hem de yeni bir siyasal rotaya girdi. Cumhuriyet’in başından beri mevcut olsa da hep kıyıda ve kontrol altında tutulmuş İslamcı siyaset, 2002’de AKP iktidarıyla birlikte “merkez”e doğru hızla yol almaya başladı. Süreç, onu bugün kelimenin tam anlamıyla egemen parti konumuna getirmiş durumda.
 
Liberal, demokratik ve özgürlükçü vaatlerle başlayan bu yolculuğun giderek bambaşka sularda toplumsal ayrışma, kutuplaşma ve çatışmalara yelken açılmış olarak sürmesi, sadece Türkiye için değil, dünyada da merak ve endişeyle takip edilen bir sorun ve tartışma konusu.
 
Elinizdeki kitap, siyasal İslamın laik/seküler Türkiye’de sürmekte olan bu iktidar seyrini sosyal antropolojik bir süzgeçten geçirme girişimi.
 
Tayfun Atay, söz konusu süreci kültür/kimlik/yaşam biçimi bağlamında ve “dinbazlık” kavramını anahtar yaparak çözümlemeye çalışıyor. Yargılayıcı olmaktan uzak, yapıcı bir eleştirellikle… 

edebiyathaber.net (1 Şubat 2023)

Yorum yapın