Ödüllü öykücü Vildan Külahlı Tanış, ilk kitabıyla Everest’te

Mart 29, 2023

Ödüllü öykücü Vildan Külahlı Tanış, ilk kitabıyla Everest’te

Vildan Külahlı Tanış’ın Çizgide Bir Kukla adlı öykü kitabı Everest Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

2020 Yılın Yazarı Fakir Baykurt Öykü Ödülü’nün ardından hikayeleriyle yurt içi ve dışında pek çok derece kazanan yazar Vildan Külahlı Tanış’ın ilk öykü kitabı raflarda.

Çizgide bir Kukla‘da 12 öyküsüyle okuyucunun karşısına çıkan Tanış, aile temasını ele aldığı hikayelerinde zamanla oynuyor; yetkin üslubu ve yaratıcı kurgusuyla kendi evrenine çektiği okuyucuyu, sürpriz finalleriyle şaşırtıyor. 

Yazarın kitapta da yer alan Maydanoz öyküsü, 2020’de Uluslararası Yazarlar Birliği (PEN International) İlkyaz Genç Yazarlar Öykü Yarışması’nda derece almasının ardından İngilizceye çevrilerek on dört ülkede dünya kamuoyuyla paylaşılmıştı.

Yerle göğün arasında yorgun insanlar, birbirine değmeden kendi kuytusunda yaşayan kadın ve erkekler; hastane koridorları, ev içleri, uzayıp giden yollar; kayıplar, mektuplar, sırlar ve hayatın yumuşak yüzlü tarafından gelen affedilmişlikler. Tutkuyla sarılmak kaleme, fesleğeni incelikle sulamak, bir fotoğrafa uzun uzun bakmak, bir umudu inatla yeşertmek. Vildan Külahlı Tanış’ın ilk öykü kitabı Çizgide Bir Kukla, henüz söylenmemiş olanı, çizginin dışında kalanın kucaklanışını müjdeliyor. Kuklanın küçük hareketleri okura uzun, beklenmedik bir yolculuk sunuyor.

edebiyathaber.net (29 Mart 2023)

Yorum yapın