Michel Foucault’yu tanımak ve eserlerini anlamak için anlaşılır bir rehber

Aralık 14, 2021

Michel Foucault’yu tanımak ve eserlerini anlamak için anlaşılır bir rehber

Frédéric Gros’un “Michel Foucault” adlı kitabı, İsmet Birkan çevirisiyle İletişim Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Michel Foucault, kuşkusuz 20. yüzyılın en önemli figürlerinden biri. Sadece felsefeye değil sosyal bilimlerin
bütün alanlarına sızan yeni kavramlar ve yeni bakışlar sunmuş bir düşünür, ayrıca çağının siyasal olaylarına kayıtsız kalmamış bir entelektüel.

Foucault’nun Collège de France derslerini yayına hazırlayan Frédéric Gros, onun yaşam güzergâhını takip ederek, döneminde olduğu kadar bugün de tartışılmaya devam eden eserlerini birbirine bağlayan halkaları ortaya koyuyor.

Michel Foucault, dışlanan delilikten kapatma mekânı olarak hapishaneye, cinselliğin tarihinden öznelleştirme pratiklerine, biyopolitikadan yönetimselliğe kadar Foucaultcu “arkeoloji”nin temel izleklerini, kavramlarının gelişimini ve geçirdiği değişimleri aktarıyor. Düşünürü tanımak ve eserlerini anlamak için açık ve anlaşılır bir rehber…

Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.

Frédéric Gros

1965 doğumludur. L’Institut d’études politiques de Paris’de (Sciences Po) felsefe profesörüdür. Michel Foucault’nun Collège de France’ta verdiği dersleri yayıma hazırlamıştır. Uzmanlık alanı Michel Foucault’nun eserleri olmakla birlikte felsefe ve siyaset konularında birçok çalışması yayımlanmıştır. Türkçeye çevrilen eserleri şunlardır: Yürümenin Felsefesi (Kolektif Kitap, 2017), İtaat Etmemek (YKY, 2020).

edebiyathaber.net (14 Aralık 2021)

Yorum yapın