Masthead header

Metin Erksan, kütüphanesi ile yaşatılacak

Usta yönetmen Metin Erksan’ın kütüphanesini ders verdiği Işık üniversitesine bağışladığı öğrenildi. Üniversite yönetimi de usta yönetmenin tarihten sinema ve edebiyata uzanan dev arşivini ‘Metin Erksan Koleksiyonu’ adıyla araştırmacılara ve öğrencilere sunmayı amaçlıyor.

4 Ağustos tarihinde aramızdan ayrılan Türk sinemasının gelmiş geçmiş en büyük ustalarından Metin Erksan’ın kütüphanesi, usta yönetmenin 2007 yılından bu yana ders verdiği Işık Üniversitesi’nde yaşamaya devam edecek. Yaklaşık 10 bin kitaptan oluşan bu arşiv, usta yönetmenin isteğiyle 2011 yılında Işık Üniversitesi’ne bağışladığı, Işık Üniversitesi’nin Şile Kampüsü’nde yer alan Merkez Kütüphane’de Metin Erksan Koleksiyonu adıyla koruma altına alınan kitaplar arasında, en eskisi 1929’a tarihlenen eserler bulunduğu belirtildi.

Metin Erksan Koleksiyonu, Avrupa Siyasi Tarihi gibi tarihi kaynakların yanı sıra edebiyat ve sinema konulu binlerce kitap ve dergiye ev sahipliği yapıyor. Hacmi ve içeriğiyle eşsiz bir kaynak olma niteliği taşıyan Metin Erksan Koleksiyonu, Işık Üniversitesi öğrencileri ve araştırmacıların yararına sunulacak.

sinema.mynet.com (14 Ağustos 2012)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r