Keçi e-derginin kış sayısı yayında

Aralık 20, 2016

Keçi e-derginin kış sayısı yayında

keci-logoKeçi e-derginin KIŞ 2016 sayısı, keciedebiyat.com sitesinde yayınlandı.

Keçi’nin yeni sayısındaki dosya konusu, Türkiye’nin tek, yıllık yayıncılık konferansı Zeynep Cemali Edebiyat Günü‘nün 2016 içeriği. Mario Levi, Sema Kaygusuz, Gülsüm Cengiz, Semih Gümüş, Irmak Zileli, Sevengül Sönmez, Metin Celâl Zeynioğlu, Müge Gürsoy Sökmen, İrfan Sancı, Müren Beykan, Özgür Kalyoncu Akın ve Yiğit Kalafatoğlu gibi pek çok isim Keçi’nin KIŞ sayısında bir araya geldi.

Yayıncılık sektörünün 2016 gündemi, giderek daha az yayımlanan yazınsal türler, basını ve yayıncılığı doğrudan etkileyen ifade özgürlüğünde son durum, edebiyatta eleştirinin eğrisi doğrusu, Türkiye Yayıncılar Birliği’nin yürüttüğü Mesleğimiz Yayıncılık Projesi, 68. Frankfurt Kitap Fuarı izlenimleri ve geleceğin dijital teknolojilerinin yayıncılığı ilgilendiren öncelikleri Keçi 6’nın dikkati çeken başlıklarından.

“İnadına edebiyat” mottosuyla yola çıkan, edebiyata ve insana ilişkin pek çok konuyu tartışan Keçi edebiyat dergisi, yayıncılıktaki 20. yılını geride bırakan Günışığı Kitaplığı tarafından düzenlenen konferans ve seminerlerin tüm içeriğini yayımlamak amacıyla Haziran 2014’te yayın hayatına başladı. Odağına edebiyatı ve insanı koyarak, zengin içeriğiyle okuma kültürümüzü geliştirmeyi amaçlayan Keçi, özellikle eğitimci, kütüphaneci, akademisyen, yayıncı, sanatçı, çevirmen, tasarımcı ve editörler tarafından ilgiyle izleniyor.

Yenilenen yüzü ve tasarımıyla keciedebiyat.com adresi üzerinden ücretsiz yayınlanan e-derginin editörü Halil Türkden yeni sayıdaki başyazısında; “Yayıncılığa ve kitaba emek verenler, giderek daha çok kıstırıldıkları, engellendikleri, sorgulandıkları ve tutuklandıkları bu ülkede, yalnız olmadıklarını hissedebilecekleri bir buluşmada soluklandılar. Salondan dostluk sözleri, edebiyat umudu ve yaşam inadı yükseldi. Bu sesler, yine Keçi’nin sayfalarında yazıya döküldü,” ifadelerini kullandı.

edebiyathaber.net (20 Aralık 2016)

Yorum yapın