“Lydia Arkeolojisi: Gyges’ten Büyük İskender’e” yayımlandı

Mart 9, 2017

“Lydia Arkeolojisi: Gyges’ten Büyük İskender’e” yayımlandı

1488800189_Lydia_Arkeolojisi_GorselChristopher H. Roosevelt’in hazırladığı Lydia Arkeolojisi: Gyges’ten Büyük İskender’e adlı kitap, Hilal Gültekin Çatak çevirisiyle Arkeoloji kategorisinde Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY) tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Koç Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü’nde öğretim üyesi, Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi (ANAMED) direktörü Christopher H. Roosevelt’in uzun soluklu ve kapsamlı bir araştırma sonucunda kaleme aldığı Lydia Arkeolojisi’nde, antikçağ Anadolu’sunda Doğu ile Batı arasındaki iktidar ilişkilerini anlamak açısından kilit önem taşıyan Lydia’nın bölgesel arkeolojisine dair genel bir resim çiziliyor.

Kitap, Lydia’nın yerleşme tarihi üzerine sistematik bir tartışma ve ardından bölgenin dört bir köşesindeki alanlarda sürdürülen çalışmalarda gün ışığına çıkarılan buluntuların yer aldığı bir katalog olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Bölgenin kadim başkenti Sardes’in arkeolojisine dair yepyeni bir sentez ve daha önce yayımlanmamış veriler sunan Roosevelt, arkeolojik ve tarihsel kayıtlar sınırlı olduğundan zor bir bölge olarak görülen Lydia’yı anlama yolunda taze bir bakış ortaya koyuyor. Gerçekleştirilen yüzey araştırmalarından, yerel müzelerdeki buluntuların stilistik analizlerinden, antik metinlerden ve çevresel araştırmalardan elde edilen verileri bir araya getiren kitap, Lydia coğrafyasına dair literatüre önemli bir katkı niteliğinde.

edebiyathaber.net (9 Mart 2017)

Yorum yapın