Masthead header

“Kültür ve Edebiyatta, Cinsiyet, Cinsellik, Şiddet” sempozyumu gerçekleşti

Ege Üniversitesi, EKAM (Ege Üniversitesi Kadın Sorunlarını Araştırma Merkezi) “Kültür ve Edebiyatta, Cinsiyet, Cinsellik, Şiddet” adlı sempozyumu 15-16 Kasım tarihlerinde gerçekleştirdi.

Nevin Yıldırım Koyuncu başkanlığında, Dilek Direnç ve Gülden Hatipoğlu’ndan oluşan düzenleme kurulunun gerçekleştirdiği sempozyumda elli farklı bildiri sunuldu. Bu bildirilerde, çocuk edebiyatında şiddet, edebiyatta şiddet, kadına uygulanan şiddet ve edebiyat-sanata yansımaları gibi konular sıkça yer aldı.

Ayla Kutlu’nun, oya koleksiyonundan örnekler sergilediği konuşması ilgi çekti, oyaları anlamlarıyla birlikte tanıtan Kutlu, kadınların yaratıcılığına dikkat çekti.

Dilek Direnç konuşmasında Ayla Kutlu’nun “Ful ve Kül” öyküsünün çözümlemesini sundu.

Berat Alanyalı, “Onat Kutlar Öykülerinde Usul Şiddet” başlıklı konuşmasında Onat Kutlar’ın yaşamı, eserleri ve ölümüne değindikten sonra öykülerini çözümleyerek şiddetin, yazarın yapıtlarında nasıl ele alındığını anlattı.

Melike Uzun, “Peyami Safa’nın Yalnızız Adlı Romanında Kadın Algısı ve Muhafazakarlık” başlıklı konuşmasında Peyami Safa’nın yapıtlarındaki kadın karşıtlığını muhafazakarlık bağlamında ele aldı.

Ayrıca, Zafer Parlak’ın “Pippa Bacca Örneği ve Türkiye’de Yabancı Kadın Olmak” adlı sunuşunu öğretmenlik yaptığı köyde nişanlısı tarafından boğazı kesilerek öldürülen eski öğrencileri Hatice’ye adaması dikkat çekti.

edebiyathaber.net (22 Kasım 2012)

  • murat şahin - 23/11/2012 - 20:43

    bunu çok merak edenler a serbian filmini izlesinler miğde var isecevaplakapat

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r