Beyoğlu’nun ihtiyacı otel mi kitabevi mi?

Ocak 22, 2021

Beyoğlu’nun ihtiyacı otel mi kitabevi mi?

Encore Yayınları sosyal medya hesaplarından, Beyoğlu’nda bulunan kitabevinin kapanacağını duyurdu. Yayınevi sahibi Mehmet Öznur, Edebiyat Haber’e yaptığı serzeniş dolu açıklamada, “Bulunduğumuz mekan, otele dönüştürülmek isteniyor. Bu sebepten ötürü kitapevimizi kapatma kararı aldık. Sanırım Beyoğlu’nun kitapçıdan çok otele ihtiyacı var. Çok üzgünüz!” dedi.

Encore Yayınları 2003 yılında, Lacancı psikanalizin felsefe, din, sanat, ideoloji ve politikada eleştirel yorumlar için özgün bir araç olduğu öncülüyle yayınlarına başladı. Kitaplarıyla “okurun sadece yeni bir şey öğrenmiş olmasını değil, şimdiye kadar bildiğinin öteki, yani rahatsız edici tarafından bir şeylerin farkına varmasını sağlamayı” amaçlayan yayınevi amiral gemisini oluşturan Slovenyalı filozof Slavoj  Zizek’in psikanalitik/politik kitaplarının yanı sıra Sol’un sorunlarını yeni bir bakışla tartışan Fransız filozof Alain Badiou’nun çalışmalarını yayımlıyor. 

Encore Yayınları, 2009’da Boğaziçi Üniversitesi’nde, 2012’de Mimar Sinan Üniversitesi’nde düzenlediği Zizek konferanslarıyla alanda önemli bir çalışmaya imza atmıştı.

edebiyathaber.net (22 Ocak 2021)

Yorum yapın