Kristeva’nın düşüncesini toplumsal cinsiyetle, psikanalizle, felsefeyle ve edebiyatla harmanlayan kitap

Aralık 19, 2023

Kristeva’nın düşüncesini toplumsal cinsiyetle, psikanalizle, felsefeyle ve edebiyatla harmanlayan kitap

Nilgün Tutal’ın Julia Kristeva: Anlamlandırılamayanla Yüzleşmek adlı kitabı Beyoğlu Kitabevi Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesinde öğretim üyesi olan Prof. Dr. Nilgün Tutal, entelektüel yaşamında merkezi bir yer tutan ve kimi kitaplarını Türkçeye çevirdiği ünlü psikanalist, dilbilimci, edebiyat teorisyeni Julia Kristeva ile diyaloga girerek onun düşüncesi eşliğinde insanlık durumlarına dair farklı temaları bir araya getiriyor.

Kitap, Kristeva’nın çalışmalarının 1970’lerden bugüne uzanan elli yılda nasıl bereketli bir zemin oluşturduğunu vazıh bir biçimde ortaya koyarken onun kavramsal anahtarlarından yararlanarak okurlarına “tiksinilen dişillik”ten sevginin türlerine, günümüze hâkim olan “anlam yitimi”nden “içedönük şiddet”e dek birçok konuda yeni kapılar açıyor. Kristeva’nın düşüncesini toplumsal cinsiyetle, psikanalizle, felsefeyle, edebiyatla harmanlayan ve yedi bölümden oluşan Julia Kristeva: Anlamlandırılamayanla Yüzleşmek, alanındaki ilk telif eser olma özelliğini taşıyor. 

edebiyathaber.net (19 Aralık 2023)

Yorum yapın