Kışkırtıcı ve ayrıksı bir roman

Ekim 12, 2021

Kışkırtıcı ve ayrıksı bir roman

Lily Tuck’ın “Kız Kardeşler” adlı romanı, Necdet Dümellli çevirisiyle İletişim Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Kız Kardeşler merceğini sadakat, takıntı, kıskançlık gibi ikircikli meselelere doğrultan kışkırtıcı, ayrıksı bir roman. Dışarıdan alışılageldik gibi görünen, hatta “Ne var canım bunda” dedirten olaylar bir evliliği ne kadar etkileyebilir? Bir kadının, kocasının eski eşinin izini sürmeye başladığı o tuhaf anla başlayan olaylar karmaşık bir ilişkinin geçmişine uzanıyor. Tek bir ilişki ikiye, üçe, dörde katlanıyor, büyüdükçe büyüyor ve sonunda kaçınılmaz sona, şiddetli bir patlamaya ulaşıyor. Lily Tuck, sarsıcı darbeleri ardı ardına savurduğu bu çarpıcı romanında gündelik hayatın sıradan anlarını mucizevi bir şekilde aktarmadaki maharetini sergiliyor.

“Kız Kardeşler minimalist bir başyapıt… Lily Tuck küçük bir çantada dünyanın yükünü taşıyabilen bir yazar…”
Eugenia Williamson, Boston Globe

“Yazarın güzelliği, nefaseti bulmakta gösterdiği yetenek okuyuculara Marguerite Yourcenar ve Marguerite Duras’yı hatırlatacak.”
Los Angeles Review of Books

Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.

Lily Tuck

10 Ekim 1938’de Paris’te doğdu. Ailesi Almanya’daki Nazi iktidarından kaçıp Fransa’ya göç etmişti. 1940’ta Fransa da işgal edilince Güney Amerika’ya taşındılar. Yazarın çocukluğu Uruguay ve Peru’da geçti, bir süre Tayland’da kaldı. Annesi ile babası boşanınca, annesiyle birlikte New York’ta yaşamaya başladı. Radcliffe College’da okudu ve ardından Fransa’ya dönerek Sorbonne’da İngiliz edebiyatı yüksek lisansı yaptı. İlk romanı Interviewing Matisse or the Woman Who Died Standing Up 1991’de yayımlandı. 2000’de Siam or the Woman Who Shot a Man adlı kitabıyla “Pen/Faulkner Award for Fiction”ı ve 2004’te Hüzünlü Bir Aşk Şarkısıydı Paraguay adlı kitabıyla “National Book Award for Fiction”ı kazandı. New York’ta ve Maine’de yaşıyor.

edebiyathaber.net (12 Ekim 2021)

Yorum yapın