“Safranbolu Sofrası – Bir Tarih ve Etnografya Çalışması” raflarda

Aralık 20, 2023

“Safranbolu Sofrası – Bir Tarih ve Etnografya Çalışması” raflarda

İbrahim Canbulat’ın “Safranbolu Sofrası – Bir Tarih ve Etnografya Çalışması” adlı kitabı Oğlak Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Safranbolu, kültürel kimliğimizin derinliğini, sanatsal zarafetimizi ve estetiğimizi dünyaya anlatabileceğimiz, yaşayan bir masal şehri.

Elinizdeki kıymetli eser, bu çabanın takdire şayan örneklerinden biri. Bölgenin bin yıllık yemek kültürünün tarihsel geçmişinin ve gelişiminin anlatıldığı, Safranbolu özelinde yörenin yemek ve sofra kültürünün akademisyen titizliği ve sanatçı duyarlılığıyla yazıya döküldüğü, her türlü takdirin üstünde bir çalışma.

Bugün bir kısmı aramızda olmayan sekiz anıt şahısla yapılan sözlü kültür çalışması, on bir seçilmiş ana yemek ve tatlının tarihsel sürecinin anlatılarak tarifinin yapıldığı, bölgemizin gastronomi hafızasında bulunan 135 farklı lezzetin yazılı metinlere aktarılıp sonsuzlaştırıldığı, yüzden fazla kaynakçadan yararlanılarak hazırlanan eşsiz bir kültür ve sanat atlası.

“Yeni Safranbolulu” kıymetli mimar, akademisyen ve işletmeci hemşerimiz “bilge mimarların” takipçisi ve temsilcisi İbrahim Canbulat’a, geleneğimizin yaşatılması ve genç kuşaklara aktarılması gayreti, sözlü tarihimizi ve soyut kültürel mirasımızı kayda alarak ebedileştiren eşsiz eseri için şükranlarımı sunuyorum.

Kemal Çeber
Karabük Valisi

edebiyathaber.net (20 Aralık 2023)

Yorum yapın