“Kapitalizm Nasıl Sona Erecek?” raflarda

Nisan 19, 2021

“Kapitalizm Nasıl Sona Erecek?” raflarda

Wolfgang Streeck’in “Kapitalizm Nasıl Sona Erecek?” adlı kitabı, Bülent Doğan çevirisiyle Tellekt tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Bir patlama mı yoksa bir inleme mi bekliyor bizi?

Çağdaş siyaset ve ekonomi uzmanı Wolfgang Streeck’e göre dünya değişmek üzere: İkinci Dünya Savaşı’nın gölgesinde bir araya gelen demokrasi ile kapitalizm yavaş yavaş ayrılıyor. Bir zamanlar finans sektörünün aşırılıklarını kısıtlayan düzenleyici kurumlar çöktü ve Soğuk Savaş sonrası kapitalizmin nihai zaferinin ardından, piyasaların liberalleşmesini geri alabilecek hiçbir siyasi kurum yok.

Kapitalizm artık kritik bir durumda. Büyüme yerini durgunluğa bıraktı; eşitsizlik istikrarsızlığa yol açtı ve para ekonomisine olan güven neredeyse tamamen ortadan kalktı. Dünya azalan büyüme, oligarşik yönetim, küçülen bir kamusal alan, kurumsal yozlaşma ve uluslararası anarşiyle tanımlanır hale geldi ve bu hastalıkların tedavisi yok.

Peki, Kapitalizm Nasıl Sona Erecek?
Bir patlamayla mı yoksa bir inlemeyle mi?

Tür: Ekonomi/ Siyaset Bilimi
Sayfa sayısı: 352
Fiyat: 42,50 TL        

WOLFGANG STREECK, Köln’deki Max Planck Toplum Araştırmaları Enstitüsü emekli direktörüdür. Berlin Brandenburg Bilimler Akademisi’nin üyesi ve İngiliz Akademisi’nin sorumlu üyesi olan Streeck’in önceki kitapları arasında Satın Alınan Zaman: Demokratik Kapitalizmin Gecikmiş Krizi ve Critical Encounters: Capitalism, Democracy, Ideas [Kritik Karşılaşmalar: Kapitalizm, Demokrasi, Fikirler] yer alıyor.

BÜLENT DOĞAN, 1975’te doğdu. İÜ Edebiyat Fakültesi’nde İngiliz Dili ve Edebiyatı okudu. 1996’dan bu yana çevirmenlik ve editörlük yapıyor. Çevirmenler Meslek Birliği (Çevbir) kurucu üyelerindendir. 2008-2015 yılları arasında Çevbir bünyesinde çeşitli çeviri atölyeleri düzenledi. Edebiyat dışı alanda Fredric Jameson, David Harvey, Wendy Brown, Jane Jacobs, Michael Mann, Ulrich Beck gibi pek çok yazarın eserlerini Türkçeye kazandırdı. Wolfgang Streeck’in bu eserde feyz aldığı Kapitalizmin Geleceği Var mı? adlı eserin de çevirmenidir.

edebiyathaber.net (19 Nisan 2021)

Yorum yapın