Masthead header

Kafka’nın el yazmaları mahkeme kararıyla İsrail’e gidiyor

20. yüzyıl edebiyatının en önemli yazarlarından biri olarak kabul edilen Franz Kafka‘ya ait el yazmaları, mahkeme kararıyla Kudüs’teki İsrail Ulusal Kütüphanesi’ne gönderilecek.

Mahkeme heyeti, İsrail’in Tel Aviv kentinde uzun süredir devam eden davada kararını açıkladı ve kız kardeşler Eva Hoffe ile Ruth Wiesler’in elinde bulunan paha biçilmez koleksiyonun İsrail Ulusal Kütüphanesi’ne teslim edilmesine hükmetti.

1924 yılında 41 yaşında veremden ölen Yahudi asıllı yazar Kafka, yakın dostu yazar Max Brod’dan tüm eserlerini kimse okumadan yakmasını istemişti.

Brod, yok etmeye kıyamadığı el yazmalarını 1939’da Nazi Almanyası’ndan kaçarken yanına alıp İsrail’e getirmişti. Brod’un 1968 yılında hayata veda etmesinin ardından el yazmaları, sekreteri Esther Hoffe’ye miras kalmıştı.

Hoffe, “Dava” romanının da aralarında bulunduğu bazı eserleri elinden çıkarmıştı. 1988 yılında Londra’da Sotheby’s müzayede evinde satışa çıkarılan “Dava”nın el yazmaları, yaklaşık 2 milyon dolara alıcı bulmuş ve Stuttgart yakınlarında Modern Alman Edebiyatı Müzesi’ne gönderilmişti.

Diğer el yazmaları ise Hoffe’nin 2007 yılında ölümünün ardından kızları Eva ve Ruth’a geçmişti. İki kız kardeş, koleksiyonun annelerine hediye edildiğini ileri sürüyordu.

Ulusal Kütüphane ise Brod’un vasiyetinde el yazmalarının kütüphaneyle verilmesini istediğini öne sürerek, Eva ve Ruth kardeşlere karşı yıllardır hukuk mücadelesi veriyordu. Milli Kütüphane, Modern Alman Edebiyatı Müzesi’ndeki Dava romanının da İsrail’e iade edilmesini istiyor.

Kafka kimdir?>>>

Cnnturk.com (15 Ekim 2012)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r