Kadim bilgilerle bilimin sesini birleştiren kitap: “Bitkilerin Ruhu”

Mart 16, 2022

Kadim bilgilerle bilimin sesini birleştiren kitap: “Bitkilerin Ruhu”

Robin Wall Kimmerer’ın “Bitkilerin Ruhu” adlı kitabı, Ayşe Başcı çevirisiyle Mundi tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Bir Amerikan yerlisi ve botanik bilimci olan Kimmerer, Bitkilerin Ruhu‘nda kadim bilgilerle bilimin sesini birleştiriyor; bize yeniden doğanın sesini duymayı öğretiyor.

Dünyanın evimiz olduğunu unuttuk.

Robin Wall Kimmerer, Potawatomi halkının bir üyesi ve bir botanikçi olarak doğayla birden fazla dilde konuşabilen bir araştırmacı: Bir yandan çocukluğundan itibaren bitki ve hayvanlarla kurduğu ilişki ona doğanın en eski öğretmenimiz olduğunu göstermiş, öbür yandan ise botanik eğitimi ona bütünün parçalarını görmeyi öğretmiş.

Halkının öğretilerini ve bilimin sesini kendinde birleştiren Kimmerer, Bitkilerin Ruhu‘nda bu iki farklı bilgi merceğinden bakarak edindiği tecrübeleri bir araya getiriyor ve canlıların dünyasıyla kurduğumuz ilişkinin karşılıklı olması gerektiğini hatırlatıyor. Çünkü ancak diğer canlıların dillerini anlayabildiğimiz zaman dünyanın cömertliğini anlayabilir, bu cömertliğe karşılık kendi hediyelerimizi vermeyi öğrenebiliriz.

Gezegenimizin sesini duymak bizim sorumluluğumuz…

“Robin Wall Kimmerer olağanüstü bir kitap yazmış; kanıtlara dayalı, objektif bir bilim anlayışının, yerlilerin kadim öğretileriyle nasıl zenginleşebileceğini gösteriyor. Güzelliği o kadar iyi yakalayıveriyor ki… boylu mazıların, yabani çileklerin, yağmurun eksik olmadığı ormanların, mis gibi kokan kutsal ot dolu çayırların manzarası kitabı kenara koyduğunuzda bile gözünüzün önünden gitmiyor.”

Jane Goodall

Tür: Doğabilim
Sayfa sayısı: 424
Fiyat: 72,00 TL

ROBIN WALL KIMMERER, bir anne, biliminsanı, ödüllü bir profesör, Potowatomi halkının resmî üyesidir. İlk kitabı Gathering Moss (Yosun Toplamak), olağanüstü doğa anlatımıyla John Burroughs Ödülü kazandı. Makaleleri OrionWhole Terrain ve çok sayıda bilimsel dergide yayımlandı. Syracuse, New York’ta yaşıyor. New York Üniversitesi’nde Çevre Biyolojisi profesörü, Yerli Halklar ve Çevre Merkezi’nin de kurucusu ve direktörü olarak görev yapıyor.

AYŞE BAŞCI, 1974 yılında, Yeşilköy-İstanbul’da doğdu. 1997’de Boğaziçi Üniversitesi Mütercim-Tercümanlık Bölümü’nden mezun oldu. Kurgu ve kurgu dışı olmak üzere 40’tan fazla kitap çevirdi. Kitap eleştirileri, tanıtım yazıları ve çeviri odaklı köşe yazılarının yanı sıra 2019’da König: Dünyayı Dolandıran Türk’ün Romanı adlı kitabı yayımlandı.

edebiyathaber.net (16 Mart 2022)

Yorum yapın