Günün önerisi: “Yazma Üzerine”

Haziran 24, 2024

Günün önerisi: “Yazma Üzerine”

Larry W. Phillips’in derlediği “Ernest Hemingway – Yazma Üzerine” adlı kitap Bilgi Yayınevi tarafından 2021 yılında Elif Derviş çevirisiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

“Bazı yazarlar, bir başka yazarın tek bir cümle yazabilmesine yardımcı olabilmek için doğmuştur.”

Klasikleşen eserleriyle dünyanın en önemli yazarlarından olan, Nobel ve Pulitzer ödüllerine sahip Ernest Hemingway’in yazarlık, yazma eylemi, yazarın çalışma alışkanlıkları, disiplini ve edebiyat üzerine düşüncelerinin derlendiği bu kitap; Hemingway’in nasıl yazdığını, yazarken nasıl düşündüğünü öğrenmek isteyenlere hitap etmenin ötesinde, aynı zamanda yazarlara, yazar olmak isteyenlere, yazı yazma işiyle ve edebiyatla ilgilenen herkese yol gösteren, onların ufkunu genişleten bir rehber olma özelliğini taşıyor.

Larry W. Phillips bu kitabı oluştururken, Hemingway’in bütün eserlerini, söyleşilerini, editörlere, sanatçı dostlarına, arkadaşlarına yazdığı mektuplarını titizlikle tarayıp, onun yazarlık ve yazma sanatıyla ilgili görüşlerini derledi. Kitabın yazarlara ve yazarlık öğrencilerine faydalı olmasını amaçlayarak yaptığı derlemeyi, Yazmak Nedir, Neye Yarar?Yazarın NitelikleriNe Hakkında Yazmalı?Çalışma AlışkanlıklarıNeleri Atmak Gerektiğini BilmekArgo ve Dilin KullanımıYazarın Hayatı, Yazmanın Istırabı ve Keyfi gibi alt başlıklarla düzenledi.

Hemingway’in ilk yayıncılarından, arkadaşı Charles Scribner. Jr. İmzalı önsöz ve Larry W. Phillips’in giriş yazısıyla başlayan kitabın sonuna, kitabın içinde adı geçen eserlerin yer aldığı bir eserler dizini eklendi. Elif Derviş’in çevirdiği kitap Türkiye’de ilk kez yayımlanıyor.

***

“Bu kitap, Hemingway‘in yazarın doğası ve yaşamındaki unsurlar üzerine düşünceleri ile yazarlara yazma sanatı, çalışma alışkanlıkları ve disiplin konularında verdiği özel ve faydalı öğütleri içermektedir. Hemingway‘in kendine özgü kişiliği genel bir bilgelik, zekâ, mizah ve kavrayış ile yazarın ve yazarlık mesleğinin dürüstlüğü konusundaki ısrarıyla ortaya çıkmaktadır.”

Larry W. Phillips‘in Giriş yazısından

edebiyathaber.net (24 Haziran 2024)

Yorum yapın