Jules Verne’in ölümünden sonra yayımlanan Wilhelm Storitz’in Sırrı adlı romanı raflarda

Temmuz 3, 2024

Jules Verne’in ölümünden sonra yayımlanan Wilhelm Storitz’in Sırrı adlı romanı raflarda

Jules Verne’in Wilhelm Storitz’in Sırrı adlı romanı İthaki Yayınları tarafından Pınar Güzelyürek Çelik çevirisiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

“Ah! bu görünmezliğin keşfi neden gerekiyordu ki… sanki insanoğlu kötülük için yeterince silahlanmamış gibi, eline böyle bir silah vermek şart mıydı?”
 
Fransa’da yaşayan Henry Vidal, kardeşi Marc’ın Macaristan’ın önde gelen ailelerinden birinin kızı Myra Roderich’le yapacağı evlilik için yolculuğa çıkar. Doğu Avrupa’nın tansiyonunu ve pastoral güzelliklerini gözlemlediği Tuna Nehri boyunca yaptığı bir gemi seyahatiyle ulaştığı Ragz’da, kardeşi ve müstakbel ailesiyle buluştuğunda her şey güzel görünmektedir. Ancak düğün planları gizemli bir karakterin tedirgin edici tehdidiyle bozulur: Babası ünlü bir biliminsanı olan Alman Wilhelm Storitz, Marc’tan önce Myra’yı ailesinden istemiş, reddedilmesi karşısında öfkelenerek bu evliliğin asla gerçekleşmeyeceğini iddia etmiştir. Bu tehditle birlikte evlilik öncesi hazırlıklarla kutlamaların her aşamasında esrarengiz kazalar ve olaylar gerçekleşir:
Gaipten sesler duyulur, kimse dokunmazken nişan buketi parçalanır, düğün ilanları kendiliğinden yırtılır. Storitz’in lanetiyle görünmez kuvvetlerin devreye girdiği bu evlilik gerçekten yapılabilecek midir?
 
Jules Verne’in ölümünden sonra 1910’da oğlu tarafından düzenlenerek yayımlanan Wilhelm Storitz’in Sırrı, hem Avrupa’nın yükselen milliyetçi gerilimini açık eden hem de dönemin esrarlı görünmezlik fantezisini bir adım öteye taşıyan bir serüven.

edebiyathaber.net (3 Temmuz 2024)

Yorum yapın