Jip ile Janneke’nin maceraları “Hayvanlarla Beraber” ile devam ediyor

Ağustos 15, 2023

Jip ile Janneke’nin maceraları “Hayvanlarla Beraber” ile devam ediyor

Annie M.G. Schmidt’in yazdığı, Fiep Westendorp’un resimlediği Jip ile Janneke – Hayvanlarla Beraber, 5 ve üzeri yaş grubu için Mustafa Özen çevirisiyle Can Çocuk Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Jip ile Janneke’nin hayvanlarla en tatlı maceralarına Fiep Westendorp’un unutulmaz siyah-beyaz çizimleri eşlik ediyor. 5 yaş ve üzeri okurlar için kaleme alınan seri ”Hayvanlarla Beraber” ile devam ediyor!

Jip ile Janneke hayvanlara bayılırlar. Köpekleri Takkie’yi, kedileri Siepie’yi, bahçede buldukları kirpiyi, kuşları çok ama çok severler. Hatta bir gün, çiftlikteki küçük kuzuyu eve götürmek isterler. Ama bu mümkün değildir, çünkü küçük kuzunun annesine ihtiyacı vardır!

“‘Bak!’ diye bağırdı Jip. ‘Çitteki tuhaf hayvana bak.’ ‘Tıtrıl o,’ dedi Janneke.
‘Ah, tıtrıl, öyle mi,’ dedi Jip. ‘Bak, bir sürü tüyü ve kesin yüz tane minik ayağı var. Parmağıma çıkmak istiyor.’
Derken birlikte Jip’lere gittiler. Annesi bulaşık yıkıyordu. Elleri köpük içindeydi.
‘Bak anne, bir tıtrıl,’ dedi Jip parmağını uzatarak.
‘Tıtrıl değil, tırtıl,’ dedi annesi. ‘Dikkat et, deterjanlı suya düşmesin.’
‘Burada kalabilir mi?’ diye sordu Jip.
Ama Jip ile Janneke yine de Siepie’nin yattığı sepeti çiçeklerle süslemeye karar verdiler. Siepie’nin hediyesiz bir doğum günü geçirmesine gönülleri razı olmadı.
Peki Siepie bunun kıymetini bildi mi? Hayır, çünkü çiçekleri görür görmez kemirmeye, yapraklarını koparıp yemeye başladı.
‘Ne tuhaf bir hayvan,’ dedi Janneke. ‘Doğum günü süslerini yiyen bir kediye ilk kez rastlıyorum.’
Tam o sırada elinde iki dilim zencefilli kekle içeriye giren Jip’in annesi, ‘Bunlar da sizin için,’ dedi. ‘Siepie’nin doğum günü pastasından.’
Ertesi sabah, uyuyup uyumadığına bakmak için döndüklerinde onu çitte bulamadılar ve buna çok üzüldüler. O gün bahçede bir kelebek gördüklerinde, ‘Anneciğim, bu o tırtıl olabilir mi?’ diye sordu Jip.
‘Evet olabilir,’ dedi annesi. ‘Kim bilir!'”

Annie M.G. Schmidt 1911 yılında, Hollanda’da Kapelle adlı küçük bir köyde doğan yazar çocukluk döneminde içine düştüğü yalnızlık ve mutsuzluk duygularıyla çocuk kitapları okuyarak baş etmeye çalıştı. İlk şiirlerini 14 yaşında yazdı, ancak yazar olarak adını, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra arşiv bölümünde çalışmaya başladığı ‘Het Parool’ gazetesinde yayımlanan şiirleri ve yazılarıyla, 1950’li yıllarda duyurmaya başladı. Beş kitaplık dizisi Jip en Janneke (1963-1965), Gümüş Kalem Ödülü’ne değer görülen Minoes ile Pulk Van de Petteflet ve Altın Kalem Ödülü’ne layık bulunan Otje (1980) en çok bilinen yapıtları arasında. Ülkesinde 1964 Çocuk ve Gençlik Kitapları Devlet Ödülü, 1988 CPNB Halk Ödülü ve CPNB Çocuk ve Gençlik Kitapları Halk Ödülü ile onurlandırılan Annie M. G. Scmidt, 1988 yılında çocuk edebiyatı alanında dünyanın en önemli ödülü sayılan Hans Christian Andersen Ödülü’nü, Astrid Lindgren’in elinden aldı. Schmidt 1995 yılında hayata veda etti.

Annie M.G. Schmidt’in Can Çocuk Yayınları’ndan çıkan diğer kitapları: Pluk ve Kırmızı Çekicisi, Jip ile Janneke – Sonsuza Dek Arkadaş, Jip ile Janneke – Beraber Oynayalım mı?

edebiyathaber.net (15 Ağustos 2023)

Yorum yapın