Masthead header

İTEF – İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali başlarken | Emrah Polat

İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali’nin (İTEF) teması bu yıl “Şehir ve Korku”. 1-6 Ekim tarihleri arasında 68 yerli ve yabancı yazarın katılımıyla, İstanbul, Ankara, İzmir ve Hatay olmak üzere dört farklı kentte düzenleniyor. 

4. yılına giren İTEF birkaç yıl öncesinde çok tartışıldı; ona “Tanpınarsız Tanpınar Festivali” yakıştırması yapanlar çıktı. Sanırım 2010 yılında düzenlenen Uluslararası Ahmet Hamdi Tanpınar Sempozyumu bu eleştirilere derli toplu bir yanıt veriyordu… Tanpınar, bu yıl da yapıtları üzerine düzenlenen özel etkinliklerle anılacak. Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi’nde düzenlenecek bu serinin, festival içinde kalıcı bir bölüm olacağını düşünüyorum. Kişisel olarak en çok merak ettiğim etkinlik ise “Yurtdışında Tanpınar”.

Kuşkusuz -İTEF gibi- uluslararası ölçü ve ölçeklerdeki bir festival tematik olmak zorunda. Yoksa sürekliliği sağlamak güçleşirdi. Kabul edelim, Tanpınar bize yakın ama dünyaya bize olduğundan daha az yakın. İTEF’i bir tür tanıtım çalışması olarak da değerlendirmek gerekiyor. Ünlü Arnavut yazar İsmail Kadere bizim için -yakınlık, uzaklık anlamında- ne anlam ifade ediyorsa, Tanpınar da başkaları için benzeri bir anlam ifade ediyor. Varsayalım “Tiran Kadere Edebiyat Festivali” düzenlendi (fena da olmaz hani) ve yazarlardan sunuşlarını İsmail Kadere ile sınırlı tutmaları istendi. Uluslararası katılım ne denli az olurdu öyle değil mi? Oysa genel bir tema belirlense, örneğin “Barış ve Balkanlar” dense, katılım birdenbire başkalaşacaktır.

Programı uygun olanlar bu edebiyat şölenini kaçırmasınlar derim. Festival etkinliklerinin üç büyük ilin dışına taşmış olması da ayrı bir mutluluk kaynağı doğrusu. İTEF gibi edebiyat festivallerinin sayısının artması dileğiyle.

Emrah Polat – edebiyathaber.net (29 Eylül 2012)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r