Masthead header

Rowling’in kitabı beklentiyi karşılamadı

Harry Potter serisiyle dünyada milyonlarca okuyucu kazanan J.K. Rowling’in merakla beklenen yeni kitabı Casual Vacancy hayalkırıklığı yarattı. Kitaba ilgi azalınca yayınevleri kitabın fiyatını bir hafta içinde düşürmeye başladı.

J.K. Rowling 1997’de yayımladığı Harry Potter serisinin ilk kitabı Harry Potter ve Felsefe Taşı’yla tüm dünyada hatırı sayılır bir üne kavuştu. Sinemaya da uyarlanan 7 kitaplık Harry Potter serisi dünyada elde ettiği başarı ve satış rakamıyla çığır açtı. Serinin son kitabı Harry Potter ve Ölüm Yadigarları ABD’de piyasaya çıktığı ilk gün 8,5 milyonluk satışla rekora imza attı. Ancak ünlü yazarın şöhreti ve başarısı seriden sonra çıkardığı ilk kitabı Casual Vacancy’de devam etmedi. Kitap ilk gününde  iki milyon sattı.

Okuyanlar beğenmedi

– 27 Eylül’de çıkan kitap için çok umutlu olan okuyucular romandan tatmin olmadı. Hayali bir İngiliz köyünde seçim sürecindeki rekabet ortamını ve insanlar arasındaki çatışmayı konu eden roman yayınevleri için de hayalkırıklığına sebep oldu. 47 yaşındaki yazarın yetişkinler için kaleme aldığı 576 sayfalık kitap için yayınevleri fiyat indirmine gitti. İnternet alışveriş sitesi Amazon, kitabın fiyatını indirdiğini açıklarken İngiliz, Amerikan ve Alman kitapevleri eserin fiyatında yüzde 20 indirime gitti.

Vatan (1 Eylül 2012)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r