Masthead header

İşte, huzurlu ve derin uykuyu destekleyen 7 besin!

Oggusto, huzurlu ve derin uykuyu destekleyen, uyku kalitesini artıran besinleri sıraladı:

Badem

Harika bir uykuya dalma yardımcısıdır. Çiğ badem vücudunuzun ürettiği uyku düzenleyici bir hormon olan doğal melatonin içerir. Uyumakta zorlandığınızda, melatonin seviyelerinde artış için hem güvenli hem de etkilidir. Badem ayrıca daha kaliteli bir uyku sağladığı bilinen mükemmel bir magnezyum kaynağıdır. Magnezyum, vücudunuzdaki iltihabı azaltarak uyku kalitesini iyileştirir, uyku sorunlarına neden olduğu bilinen stres hormonu kortizol seviyenizi de düşürür.

Kivi

Kivi meyvesinin uyku bozukluklarının tedavisinde etkili olduğu üzerinde çok sayıda çalışma bulunmaktadırBeynin uyku döngülerini düzenlemeye yardımcı olan kimyasal seratonin içerikleri sayesinde uykuyu destekler. Antiinflamatuar özelliklerinden, içerdikleri karotenoidler ve C vitamini gibi antioksidanların da uykuyu teşvik etmekten kısmen sorumlu olduğu bilinmektedir.

Esmer Pirinç

Fonksiyonel Tıp doktorlarından Hyman’ a göre, akşam yemeklerine, doğru karbonhidrat eklemek beyninizi daha iyi bir uykuya hazırlamaktadır. Esmer pirinç GABA içerir (aka gama-amino bütirik asit). GABA sinir sistemini sakinleştirir, doğal sakinleştirici gibi çalışır.

Papatya Çayı

Çoğumuz papatya çayının uyku destekleyici ününe aşina olsak da, birçoğumuz bunun nedenini bilmez. Çay, beyindeki belirli reseptörlere bağlanan bir antioksidan olan apigenin içerir. Bu reseptörler, uykuyu teşvik etmekten ve uykusuzluk nöbetlerini azaltmaktan sorumludur. Papatya, genellikle uyku bozukluklarının nedeni olan anksiyete ve depresyonu da azaltabilir.

D Vitamini

Araştırmalar, iyi uyku için D vitamininin gerekli olduğunu göstermektedir. Beynin bazı bölgelerindeki D vitamini reseptörleri uykuyu kontrol etmekten sorumludur. Vücudunuzun D vitamini seviyeleri, bu belirli reseptörlere bağlanarak uykunuzu etkiler. D vitamini açısından zengin gıdalar, somon ve uskumru gibi yağlı balıklar, ıspanak, karalahana, bamyadır.

Süt

Büyükanneler haklı, yatmadan önce minik bir bardak ılık süt içmek, içerdiği triptofan ve magnezyum sayesinde daha iyi uyumanıza yardımcı olabilir. Ancak son yıllarda bir çok insanın sahip olduğu alerji ve intolerans seviyelerindeki artış nedeniyle inek sütü yerine badem sütünü tercih etmek daha doğru olacaktır.

Kemik Suyu

Kemik suyu, merkezi sinir sistemini destekleyen bir amino asit olan glisin içerir. Glisinin uyku kalitesini desteklediği bilinmektedir. Kemik suyu ayrıca vücuttaki iltihabı azaltmak, depresyon ve anksiyeteyi düşürmek için sağlıklı bir yoldur. Kolajen bakımından da zengindir ve sağlık, güzellik yararları da sağlar, yorgunluk belirtilerini azaltmaya ve ruh halinizi iyileştirmeye yardımcı olarak çalışır.

Geceleri midenize aşırı yüklenmek, sindirim sisteminizin vücudun dinlenmesi için ayırdığı zamanda yiyecekleri parçalamak için çalışması gerektiği anlamına gelir. Tüm bu destek yiyecekleri mümkünse, yatmadan en geç iki veya üç saat önce yemek, sindirim sisteminizin ertesi gün için temizlenip sıfırlanabilmesi, dinlenmesi ve hazır olması için fırsat sağlayacaktır.

edebiyathaber.net (18 Eylül 2020)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r