İstanbul Araştırmaları Enstitüsü İstanbul’a ilişkin yeni yazıları bekliyor

Mayıs 24, 2022

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü İstanbul’a ilişkin yeni yazıları bekliyor

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün akademik dergisi YILLIK: Annual of Istanbul Studies, Aralık 2022 ve 2023’te yayımlanacak yeni ciltleri için yazı başvurularını bekliyor. İstanbul’un farklı dönemlerine dair özgün makalelere, deneme yazılarına, kitap ve sergi incelemelerine açık olan YILLIK’a başvurular 15 Haziran’a kadar devam edecek.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün akademik, hakemli yayını YILLIK: Annual of Istanbul Studies’in dördüncü ve beşinci ciltlerinde yer alacak yazılar için başvurular başladı. Tarih, mimarlık ve sanat tarihi, arkeoloji, sosyoloji, antropoloji, coğrafya, şehir planlama, kent çalışmaları vb. alanlarda, İstanbul’la ilgili en yeni araştırmalara yer vermeyi amaçlayan YILLIK’a, Türkçe ve İngilizce özgün makale, deneme yazısı, görsel makale, kitap ve sergi incelemeleri ile başvurulabiliyor. 

Hakemler tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda yayımlanmaya uygun görülen yazılar dergide yerini alırken, kariyerlerinin başında olan araştırmacılardan alanında yenilikçi çalışmalar yürüten bir kişiye “Erken Kariyer Makale Ödülü veriliyor.

YILLIK’ın Aralık 2022 ve 2023’te yayımlanacak dördüncü ve beşinci ciltlerine başvurular 15 Haziran’a kadar devam edecek.

İstanbul
un geçmişi ve bugünü YILLIKta buluşuyor
Her biri alanının önde gelen uzmanları arasında yer alan uluslararası bir Danışma Kurulu’na sahip YILLIKhakemli makalelerin yanı sıra CabinetMeclisİncelemeler ve İstanbul Kaynakçası bölümleriyle kentin geçmişini ve bugününü geniş bir perspektifte ele alıyor. Cabinet bölümünde, Suna ve İnan Kıraç Vakfı koleksiyonlarından bir eser uzman bir isim tarafından incelenirken, Meclis’te İstanbul’a dair güncel tartışmaları konu alan eleştirilere yer veriliyor. İncelemeler bölümünde kitap ve sergi incelemeleri, İstanbul Kaynakçası’nda ise kentle ilgili güncel araştırmaların bir dökümü sunuluyor. 

Hem basılı hem dijital ortamda yayımlanan, SCOPUS ve MLA International Bibliography tarafından dizinlenen YILLIK’a, İstanbul Araştırmaları Enstitüsü web sitesi ve DergiPark platformu üzerinden erişilebiliyor. Derginin basılı versiyonu kitabevleri ve online platformlardan, İstanbul Araştırmaları Enstitüsü ve Pera Müzesi’nden satın alınabiliyor, İstanbul Araştırmaları web sitesi üzerinden bu versiyona abonelik de yapılabiliyor. 

Değerlendirme süreci ve yazım kurallarına dair ayrıntılı bilgiye İstanbul Araştırmaları Enstitüsü web sitesinden ulaşılabilir. Sorular için: [email protected]

edebiyathaber.net (24 Mayıs 2022)

Yorum yapın