Masthead header

İsmail Güzelsoy’un yeni romanı birçok temayı içinde barındırıyor

İsmail Güzelsoy’un Öksüz Ağaçların Çobanı adlı romanı Doğan Kitap etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

İsmail Güzelsoy yeni romanı Öksüz Ağaçların Çobanı’nda, aşkı, doğayı, tarihi, kenti, insana can yoldaşı olan ağaçları anlatıyor.

Bir ada vapurunda başlayıp 17 yıl 3 ay 5 günlük bir ayrılıktan sonra, kenti saran gaz bulutunun içinde, kaldığı yerden devam eden bir aşkın hikâyesi…

Ağaçlarla konuşan, onlarla bütünleşen Meryem, 17 yıl sonra doğanın sesine kulak veren kent ahalisinin peşine düşüp Almanya’dan İstanbul’a gelmiştir. Şimdi bütün İstanbul Meryem gibi ağaçlara sarılmış, ağaçların dilinden konuşmayı deniyordur. Her şeyin apaçık görülebildiği bir sis vardır kentte. Âşıkların, ağaçların, hayvanların, canların birbirlerinin ruhlarını gördükleri bir sis. Beyoğlu yeraltına inmiştir artık, bütün İstanbul yeraltındadır. Kent, tarih, eşyalar, hatırlananlar, unutulanlar, çok eski zamanlardan gelen nağmeler ve hatta aşk… Hepsi yeraltına inmiştir.

“Sarmış yine ufuklarını inatçı bir duman

Bir beyaz karanlık ki gittikçe çoğalan”

Tevfik Fikret-Sis

Yazar hakkında

İsmail Güzelsoy, 1963’te, Iğdır’da doğdu. 9 yaşında ailesiyle İstanbul, Gaziosmanpaşa’ya taşındıktan sonra tek başına tekrar Iğdır’a dönerek ilkokulu orada bitirdi. Ortaokul yıllarında Karagümrük’e taşındı, aynı dönemde Cağaloğlu’nda mücellithane ve matbaalarda çalıştı. Liseyi bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi, İletişim Fakültesi’nde eğitim gördü. Üçüncü yılında, dönemin eğitim koşullarına uyum sağlayamayacağına karar verip İsveç’e gitti, orada İsveç edebiyatı üzerine çalıştı. 1987 yılında yeniden İstanbul’a gelerek İsveççe ve İngilizce rehberliğe başladı.

Rehberlik yaptığı yıllarda çeşitli dergi ve gazetelerde öykü, makale ve röportajlar yayımladı. Anadolu’da rehberlik yaparken karşılaştığı olay, insan ve kültürel dokunun esiniyle, sonraki yıllarda yazacağı romanların omurgasını oluşturan notlar, öyküler biriktirdi. 1999 yılından itibaren, gezileri sırasında biriktirdiği notları elden geçirip kurgusal bir bütünlük içinde bunları yeniden biçimlendirmeye karar verdi. Bugün yayımladığı romanların büyük bölümü o dönem çalışmalarının bir ürünüdür. İlk kitabı Seni Seziyorum’daki öyküler de bu defterlerde biriken notların işlenmesinden ortaya çıkmıştır. Bu ilk kitaptan sonra romanlarını yayımlamaya başladı. Genelde birbirine göndermeleri olan, farklı okumalara olanak tanıyan, çok katmanlı romanların çoğu rehberlik zamanında yaptığı çalışmaların yeniden ele alınışıyla biçimlenmiştir. İsmail Güzelsoy ayrıca rehberlik yıllarında, bir rehberin gezi sırasında anlattıklarını derleyerek iki ciltlik İstanbul’un Gezi Rehberi’ni yayımlamıştır. Kitab-ı Mukadder, Ruh Hastası, Sincap, Rukas, İyi Yolculuklar, Değil Efendi’nin Renk ve Korku Meselleri, Çıt Yok, Saf, Değmez, Gölge ve Hatırla isimli romanları vardır.

edebiyathaber.net (22 Mart 2019)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r