Masthead header

Mehmet H. Doğan Ödülü kazananı belli oldu

Türkçede yayımlanmış şiir eleştirilerinin önemine dikkat çekmek ve Türk şiirine katkı sunmak amacıyla verilen Mehmet H. Doğan Ödülü’nün bu yılki sahibi “Ece Ayhan (Şiir, Tarih, İdeoloji)” adlı çalışmasıyla Ali Özgür Özkarcı oldu.

Seçici Kurul Üyelerini Orhan Alkaya, Metin Celal, Gültekin Emre, Haydar Ergülen ve Orhan Tekelioğlu’nun oluşturduğu Mehmet H. Doğan Ödülü’ne bu yıl dokuz eser katıldı. Oy birliğiyle Ali Özgür Özkarcı’ya verilen ödülün gerekçesi “metin olarak düşündüren, bilinenleri sorgulatan tarzı, güçlü referans kullanımı, daha önceki metinlerle olan bağı ve teorik araçlarla kurduğu sağlam ilişkilendirme yöntemi” olarak açıklandı.

Seçici kurul üyeleri oy birliğiyle, Osmanlı şiir geleneğini anlama açısından elimizdeki en temel metinlerden olacağı aşikar ve neredeyse kusursuz bir metodolojiyle yazılmış olan, birçok yeni bilgi içeren, eski edebiyat/şiir okumalarına yeni bir soluk getiren, Mehmet Kapkalı ve Walter G. Andrews’ın yazdığı “Sevgililer Çağı” kitabına da Jüri Özel Ödülü verilmesini kararlaştırdı.

Ödül töreni, 28 Mart Perşembe günü 19.00’da Şiir Kütüphanesi’nde düzenlenecek. Törende Orhan Alkaya ve Metin Celal, ödülün bu yılki sahibi olan Ali Özgür Özkarcı ile kitabı ve şiir incelemesi üzerine söyleşi gerçekleştirecek.

Kaynak:  Hürriyet(22 Mart 2019)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r