İnkılâp Kitabevi’nin üç nesildir devam eden yolculuğu 93. yılında

Mart 5, 2020

İnkılâp Kitabevi’nin üç nesildir devam eden yolculuğu 93. yılında

İnkılâp Kitabevi’nin, 1927 yılından bu yana üç nesildir devam eden yolculuğu 93. yılında! Bu yolculukta çok sayıda önemli ismin kitaplarını yayımlayan, Türkiye’nin en köklü yayınevi İnkılâp, yolculuğuna yepyeni edebiyat, tarih, sanat eserleri ve Türk klasikleriyle devam ediyor.

Cumhuriyet’in ilk yıllarından beri eğitim ve kültür dünyasına yaptığı katkılarla tanınan İnkılâp Kitabevi, 93 yıllık geçmişi ve 20.000’in üzerinde kitabıyla Türkiye’nin en köklü yayınevi olarak tarihe bir iz bırakıyor. 1927 yılında Garbis Fikri tarafından kurulan ve 1971 yılından sonra oğlu Nazar Fikri tarafından yönetilen İnkılâp Kitabevi,  şimdi ise üçüncü nesil olan Arman Fikri yönetiminde yayın hayatını sürdürüyor.

Yayıncılık alanı edebiyat, tarih, sanat eserleri ve Türk klasikleri, hobi, yemek, çizgi roman ve referans kitapları olan İnkılâp Kitabevi, Refik Halid Karay, Reşat Nuri Güntekin, Halid Ziya Uşaglıgil, Mehmet Rauf, Namık Kemal, Ömer Seyfettin, Tevfik Fikret, Mehmet Ziya Gökalp, Mehmet Akif Ersoy gibi tarihe iz bırakan kült isimleri de yayımladı. Türkiye’nin en önemli edebiyatçılarından, fikir insanı ve düşünür Zülfü Livaneli ile geçtiğimiz aylarda anlaşma imzalayarak usta kalemi bünyesine katan İnkılâp Kitabevi, yoluna güçlenerek devam ediyor.

Yaklaşık 20 yıldır İnkılâp Kitabevi’nde CEO görevini sürdüren Aren Şenorkyan, yayınevinin yolculuğunu, eğitime ve kültüre verdikleri değerle anlatıyor. Yayınevinin 1890 yılında Gayret Kitabevi olarak kurulduğunu, sonrasında ise yayın hayatına İnkılâp Kitabevi olarak devam ettiğini belirten Şenorkyan yayınevini, İnkılâp ailesi olarak yaklaşık bir asırdır yüzlerce çeşit kitap çıkardık; eğitimden sağlığa, dünya klasiklerinden Türk klasiklerine, tarih kitaplarından referans kitaplarına kadar pek çok alanda toplumun eğitimine, kültürüne ve tarihine katkı sunduğumuzu düşünüyorum.  Doğal olarak da hedefimiz düşünen, sorgulayan, üreten, kendini geliştiren okur yetiştirmek.” şeklinde anlatıyor. Yüzlerce farklı kategorideki kitabı okurlarıyla buluşturduklarını ve 2020 ile birlikte enerjilerini edebiyat alanında yoğunlaştırdıklarını ifade eden Şenorkyan; kült yazarların yanında günümüzün yaşayan edebiyatçılarını da İnkılâp ailesine katmanın öncelikli hedefleri olduğunu dile getiriyor.

Türkiye’nin en köklü yayınevi olarak tarihe iz bırakmaya devam ettiklerinin altını çizen Aren Şenorkyan, 2020 yılı içinde okurlara farklı sürprizler sunacaklarının da sinyallerini veriyor.

edebiyathaber.net (5 Mart 2019)

Yorum yapın