Coetzee ve Auster’ın mektupları geliyor!

Aralık 25, 2012

Coetzee ve Auster’ın mektupları geliyor!

Çizer: Alp İz

Paul Auster ve J.M. Coetzee arasında 3 sene süren yazışmalar kitap oluyor. Kitap, Can Yayınları‘ndan çıkacak.

Avustralyalı Nobel ödüllü (2003) yazar J.M. Coetzee ve ABD’li yazar Paul Auster’ın mektuplaşmaları önümüzdeki yaz “Here and Now: Letters, 2008-2011” adıyla basılacak. Türkiye’de ise mektuplar, Can Yayınları’ndan çıkacak.

2008-2011 arasında 3 yıl süren bu mektuplaşmada iki yazarın ele aldığı konular, spor, film festivalleri, politika, finansal kriz, aile, sanat ve evliliğin de aralarında olduğu değişik alanları kapsıyor.

Yıllardır birbirlerinin kitaplarını okumalarına ve (Samuel Beckett’in 100. doğum yılı nedeniyle, Auster’ın Grove Press Yayınevi için hazırladığı dört ciltlik toplu yapıtların bir cildine önsöz yazmasını Coetzee’den rica ettiği) 2005’ten beri iletişim içinde olmalarına karşın, 2008 Şubat ayına kadar bu iki yazar hiç karşılaşmadılar. New York’a döndükten kısa bir süre sonra Auster, Coetzee’den şöyle bir mektup aldı:

Seni belki ilgilendirecek, belki de ilgilendirmeyecek bir önerim var. Grove’un yayınladığı Beckett’e yaptığımız katkılardan biraz daha özlü bir ortak çalışmaya ne dersin? Şimdiye kadar hiç kimseyle ortak bir çalışmam olmadı, ama bunu seninle yapmanın keyifli olacağını düşünüyorum, hatta Tanrı isterse birbirimize esin kaynağı bile olabiliriz.

Belirli bir konu önerim yok, ama bu fikri prensip olarak beğenirsen, senin bir takım öneriler getireceğine eminim. Ya da belki aklında veya bir çekmecenin dibinde zaten bir şeyler vardır.

Arada uzun mesafeler olduğu zaman, böyle bir işbirliği dostluğu pekiştirmeye yarar gibi geliyor.

Öneri Auster’ın ilgisini çekti. Coetzee’ye yazdığı cevapta, ilgilendikleri her konuda ucu açık bir diyalog sürdürmelerini önerdi. “Aslında,” diye yazdı, “bu, aynı şehirde yaşıyor olsaydık, buluştuğumuz zaman konuşacağımız türden konular olmalı. Ama sadece sofra sohbeti değil de, daha güçlü, daha ses getiren bir şeyler.

Coetzee de bu görüşü paylaşınca bu kitapta yer alan mektuplar yazılmaya başladı. İlk plan, projeyi iki yıl sürdürmekti; ama ikinci yılın sonuna gelirken yazışmaya bir yıl daha devam etmeyi kararlaştırdılar.  Auster, “Bu işten büyük keyif aldığım için mektuplaşmayı kesme düşüncesi bana hüzün veriyor, bu iki yılın sonunda seni bir arkadaş, gerçek bir dost olarak gördüğüm için de iletişimi koparmayı hiç istemiyorum,” diye yazdı. Coetzee buna şöyle cevap verdi: “Tabii ki iki gerçek dostuz. İstersen kan kardeşi bile olabiliriz. Gelecek karşılaşmamızda, kanlarımızı karıştırma töreni yapabiliriz.

Paul Auster’in en sevdiği on kitap >>>

25 Aralık 2012 

Yorum yapın