Hicabi Demirci’den yeni karikatür albümü: “Çizmeye Değer”

Şubat 9, 2022

Hicabi Demirci’den yeni karikatür albümü: “Çizmeye Değer”

Hicabi Demirci’nin yeni karikatür albümü “Çizmeye Değer” 10 ve üzeri yaş grubu için Desen Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Çalışmalarıyla yüzü aşkın ulusal ve uluslararası ödüle değer görülen Hicabi Demirci’nin Çizmeye Değer isimli albümünde, sekiz ana başlık altında toplam yüz karikatür yer alıyor.

Sanatçı, bilimden iklim krizine, insan hakları ve savaştan eğitime kadar pek çok farklı temayı odağına alan karikatürlerinde toplumun nabzını tutuyor, yeni dünya düzenine dair çizgilerini konuşturuyor.

Hayata ayna tutarken sanatseverleri çarpıcı gerçeklerle de yüzleştiren Demirci, insan eliyle gelen felaketlere karşı farkındalık yaratmanın gerekliliğine işaret ediyor.

Çölleşme tehdidi, robotlaşma, engelliler için engelsiz yaşam, hayvan hakları, değişen aile yapısı, afetler, adalet, ekonomik kriz, çocuk işçiler, küresel salgının ”yerel” etkileri üzerine… elbette ki çizmeye değerdi!

Hicabi Demirci, çizgilerin gücüyle insana dair incelikli hikâyeler resmettiği bu albümüyle, karikatürseverleri yine can evinden vuruyor. Sanatçı, dijital dönüşümün önlenemez etkilerine rağmen, insan kalabilmenin yüceliğini vurguluyor. 

“Dijital çağın parolası olan hız, karikatürün giderek etkili ve vazgeçilmez bir sanat olduğu bilgisini kulağımıza fısıldar…” – Hicabi Demirci

Hicabi Demirci hakkında

1968’de doğdu. 1992’de Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü’nü bitirdi. Üniversite yıllarında girdiği çizgi film atölyesinde profesyonel çizerliğe adım attı. Animasyon çalışmaları sırasında çizgi film senaryoları yazdı. 1998’de senaryosunu yazıp yönetmenliğini yaptığı Ufuktaki Ada isimli kısa metrajlı çizgi film, Almanya Nürnberg Film Festivali’nde finale kalarak gösterime girdi, ardından Ankara Film Festivali’nde izleyiciyle buluştu. 2000 yılında İstanbul Uluslararası Kısa Film Festivali’nin afiş tasarımını yaptı. Reklam sektörüne illüstrasyon ve storyboard çalışmalarıyla katkıda bulundu. Kitap ve dergi kapağı çalışmalarının yanı sıra grafik alanında ürünler verdi. Bir dönem Milliyet Pazar ve Radikal İki‘de karikatürleri yayımlandı. 2005’te Şeytantırnağı, 2010’da Çizgili Dünya, 2017’de ise Çizginin Çizgisi adlı karikatür kitapları yayımlandı. Sanatçının, ulusal ve uluslararası karikatür yarışmalarında 100’den fazla ödülü bulunuyor.

edebiyathaber.net (9 Şubat 2022)

Yorum yapın