Hicabi Demirci’den Cumhuriyetimizin 100. yılına armağan

Haziran 15, 2023

Hicabi Demirci’den Cumhuriyetimizin 100. yılına armağan

Hicabi Demirci’nin Yaşasın Cumhuriyet adlı karikatür albümü Desen Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Ödüllü çizer Hicabi Demirci’nin elinden çıkan Yaşasın CumhuriyetMustafa Kemal Atatürk’ün düşünce dünyasını ve devrimlerini karikatür sanatının incelikleriyle buluşturan, koleksiyon değeri taşıyan özel bir albüm.

Sanatçı, Cumhuriyet’in kurulmasını sağlayan Millî Mücadele ruhunun değerlerini korumak ve gelecek kuşaklara aktarmak için hazırladığı bu çalışmasında, pek çok tarihî olayı ve kavramı çizgilerin gücüyle anlatıyor.

Umutla, dirençle ve dayanışmayla elde edilmiş Cumhuriyetimizin bir asırlık tarihine ayna tutan kitapta, başta çocuklar olmak üzere her yaştan okura hitap eden elli iki karikatür yer alıyor.

Millî Mücadele’den tam bağımsızlık ve millet egemenliğine giden yolda ışık saçan büyük bir önder…
Kaderini değiştirmek için tek yürek olan toplum ve Cumhuriyetimizin temelini atan büyük bir zafer! 1923’ten 2023’e uzanırken; çocuğu, genci, yaşlısı herkes yeniden omuz omuza.
Heyecanla, gururla, coşkuyla Cumhuriyetimizin yeni yüzyılına merhaba!

Hicabi Demirci, kariyeri için bir kilometre taşı olarak tanımladığı bu albümünde, karikatür sanatının araçlarını ustaca kullanarak kurtuluş ve bağımsızlık mücadelesinden Atatürk’ün çocuk sevgisine birçok farklı konuya temas ediyor; çizgilerinin ucuna taktığı hikâyeler ile Atatürk’ün hedeflediği çağdaşlık, bilim ve sanat anlayışını çok daha iyi kavramamızı sağlıyor.

Tadımlık>>>

Hicabi Demirci

1968’de doğdu. 1992’de Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü’nü bitirdi. Üniversite yıllarında girdiği çizgi film atölyesinde profesyonel çizerliğe adım attı. Animasyon çalışmaları sırasında çizgi film senaryoları yazdı. 1998’de senaryosunu yazıp yönetmenliğini yaptığı Ufuktaki Ada isimli kısa metrajlı çizgi film, Almanya Nürnberg Film Festivali’nde finale kalarak gösterime girdi, ardından Ankara Film Festivali’nde izleyiciyle buluştu. 2000 yılında İstanbul Uluslararası Kısa Film Festivali’nin afiş tasarımını yaptı. Reklam sektörüne illüstrasyon ve storyboard çalışmalarıyla katkıda bulundu. Kitap ve dergi kapağı çalışmalarının yanı sıra grafik alanında ürünler verdi.

Bir dönem Milliyet Pazar ve Radikal İki‘de karikatürleri yayımlandı. 2005’te Şeytantırnağı, 2010’da Çizgili Dünya, 2017’de Çizginin Çizgisi, 2022’de ise Çizmeye Değer adlı karikatür kitapları yayımlandı. Sanatçının, ulusal ve uluslararası karikatür yarışmalarında 100’den fazla ödülü bulunuyor.

edebiyathaber.net (15 Haziran 2023)

Yorum yapın