Heyecan verici bir galaktik serüvene hazır mısınız?

Mayıs 22, 2023

Heyecan verici bir galaktik serüvene hazır mısınız?

Heike Wiechmann’ın yazıp resimlediği Uzayda Bir Gün, 6 ve üzeri yaş grubu için Ümit Mutlu çevirisiyle Tudem Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Oyun deyip geçmeyin!
Bir de bakmışsınız gerçeğe dönüşmüş.

”Küçük Yıldızlar – İlk Okuma Kitaplığı” serisinde yerini alan Uzayda Bir Günevrenin derinliklerinde, ışık hızında bir yolculuğa çıkarıyor çocukları.

Tuhaf bir yaratığın rehberliğinde heyecan verici bir galaktik serüvene açılan bu hareketli öykü; gezegenimiz dışındaki yaşam hakkında merak uyandırıyor.

Hikâyesini ”oyun” üstüne kurarak çocuk gelişiminde oyunun yeri ve önemine vurgu yapan kitap, gök bilimine dair hap bilgiler de paylaşarak anlatısını güçlendiriyor.

Esra, Emir ve köpekleri Pırt, bahçede kendi uydurdukları Uzay Gezginleri adlı oyunu oynuyorlardır. Uzak bir galaksiden kazara Dünya’ya gelen üç uzay gezgini, çaresizce geri dönmenin yollarını arıyordur. Derken, buldukları eski bir radyo ile uzaya mesaj göndermeyi denerler. ”İmdat, yardım edin!” çağrıları gökteki gri bulutları aşıp çok uzaklardan karşılık bulmuş olmalı ki birden üstlerinde yoğun bir ışık huzmesi belirir. Sonrası… uzay gemisinde tanışacakları yeni yol arkadaşları Estel’le birlikte dümen kıracakları enfes bir macera!

Çocukların ”uçsuz bucaksız” hayal gücünden beslenerek bir oyunun yeri geldiğinde nasıl gerçeğe dönüşebileceğini gösteren bu eğlenceli öykü, başka bir gezegende hayat bulma olasılığı üstüne düşündürmekten de geri kalmıyor.

”Küçük Yıldızlar – İlk Okuma Kitaplığı” serisi kapsamında ”Okuma Seviyesi 1” olarak sınıflandırılan Uzayda Bir Gün, son bölümünde yer verdiği bulmaca ve oyunlarla, 6 yaş ve üzerindeki okurların kelime dağarcığını zenginleştiriyor, okuduklarını daha iyi anlamalarına ve pekiştirmelerine olanak sağlıyor.

Tadımlık>>>

edebiyathaber.net (22 Mayıs 2023)

Yorum yapın