Herta Müller’in “Yürekteki Hayvan”ı yeni bir çeviri ve edisyonla raflarda

Şubat 21, 2022

Herta Müller’in “Yürekteki Hayvan”ı yeni bir çeviri ve edisyonla raflarda

Herta Müller’in “Yürekteki Hayvan” adlı romanı, Çağlar Tanyeri çevirisiyle Siren Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Başladığı yerde biten ve bittiği yerde başlayan bir roman: Yürekteki Hayvan. Herta Müller, diktatörün baskısı altında yaşamı ve yaşamın imkânsızlığını anlatıyor… Düşünmeyi yasaklayan köy sessizliği ile yaşamayı cezalandıran kent gürültüsünün arasına sıkışmış insanları kendine özgü diliyle sayfalara taşıyor. Kuşatılmışlığa ve bir direniş alanı olarak dostluğa dair çarpıcı bir büyüme öyküsü bu, diktatörün ölümünden başka umudu kalmamış insanların, her şeye rağmen dayanışmanın ve ne kadar uzağa gidilirse gidilsin kapanmayacak yaraların öyküsü.

İnsan ilişkilerinin siyasi rejimin karanlık mengenesinde adeta büzüştüğü ve bireylerin yalnızlıkları içinde ne pahasına olursa olsun birer çıkış yolu aradıkları tüyler ürpertici bir yoksunluk ortamını betimleyen Yürekteki Hayvan, toplumsal baskının boğuculuğunu ve nefes alma arayışlarını metaforlarla örülü ince bir dille zihinlere kazıyor.

Yürekteki Hayvan’la Kleist Ödülü’nü ve Uluslararası IMPAC Dublin Ödülü’nü alan Herta Müller, 2009 yılında, ‘şiirin yoğunluğu ve nesrin doğrudanlığını kullanarak yurtsuzların dünyasını betimleme yeteneğiyle’ Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülmüştür.

Yazar hakkında

1953 yılında, Romanya’nın Banat yöresinde yer alan Nitzkydorf köyünde dünyaya geldi. Romanya’nın Alman azınlığına mensup olan Herta Müller, savaş sonrasının kanayan yaraları eşliğinde büyüdü. Müller, İkinci Dünya Savaşı sırasında Alman saflarında yer almış olan babasının Nazi sempatizanlığını şiddetle eleştirdiği gibi, annesini -o doğmadan evvel- beş yıl boyunca Sovyet gulaglarında tutan ve tüm Romanya’nın üzerinde tahakküm kuran faşist devlet düzenine de karşı çıkmıştır. Çavuşesku diktatörlüğüne başkaldıran yazar ve şairlerin arasında yer alan Müller, eğitimini tamamladıktan sonra bir makine fabrikasında çevirmen olarak çalışmıştır. Rumen gizli servisi Securitate’ye bilgi vermeyi reddeden Müller, bu yüzden işinden atılmış, fahişelikten karaborsacılığa uzanan türlü suçlamalara hedef olmuş ve defalarca sorguya alınmıştır. İlk kitabı Niederungen, 1982 yılında sansürlenerek yayımlanmıştır. Almanya’da 1984 yılında yayımlanan bu roman, yazarın yenilikçi dili ve imgelemi ile çağdaş Alman edebiyatında çığır açmasını sağlamıştır. Alman basınına yaptığı açıklamalarda ülkesine eleştiriler yönelten Herta Müller’in yapıtlarının yayımlanması, o dönem Romanya’da yasaklanmıştır. Herta Müller, yazın yaşamı boyunca IMPAC Dublin Edebiyat Ödülü’nden Franz Werfel İnsan Hakları Ödülü’ne, Kleist Ödülü’nden Almanya Kitap Ödülü’ne varana değin pek çok ödülle onurlandırılmıştır. Herta Müller, 2009 yılında, ‘şiirin yoğunluğu ve nesrin doğrudanlığını kullanarak yurtsuzların dünyasını betimleme yeteneğiyle’ Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülmüştür. 1987 yılından bu yana Berlin’de yaşamakta ve yazmaktadır. Türkçedeki eserleri: Tek Bacaklı Yolcu (Çağlar Tanyeri, Siren) Yürekteki Hayvan (Çağlar Tanyeri, Telos) Tilki Daha O Zaman Avcıydı (Nesrin Oral, Telos.)

edebiyathaber.net (21 Şubat 2022)

Yorum yapın