Mustafa Sandal hayat hikâyesini anlatıyor

Ocak 14, 2020

Mustafa Sandal hayat hikâyesini anlatıyor

Mustafa Sandal’ın “Beni Ağlatma” adlı kitabı Doğan Kitap etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Türkiye’nin en önemli, en sevilen pop müzik sanatçılarından Mustafa Sandal hayat hikâyesini Beni Ağlatma adını verdiği otobiyografi kitabında anlattı. Sandal’ın çocukluk günlerinden 90’ların içimize işleyen müziklerine, hem yazıp hem oynadığı reklam filmlerine, yaşadığı aşklara, baba olmanın anlamına, bir Türkiye sevdalısı olarak yaptıklarına her şey var bu kitapta…

“Benim hikâyem annemin Beyoğlu’nda babamın kıyafet satan dükkânına girmesi ve karşılıklı ilk bakışlarıyla başlamış. Belki de hayatım boyunca şarkılarımla aradığım aşk, anne ve babamın yeteri kadar besleyemediği sevgiye bir ithaftı” diyerek başlıyor hikâyesini anlatmaya Mustafa Sandal. Onun hikâyesi aslında biraz da 90’larda çocuk olan herkesin hikâyesi. Suç Bende, Onun Arabası Var, Bu Kız Beni Görmeli ile hayatımızın bir döneminin fon müziği adeta Sandal. 20’li yaşlarda başlayan müzik kariyeri onu zamanın en önemli müzik insanlarıyla bir araya getiriyor. Sezen Aksu’dan Garo Mafyan’a, Onno Tunç’a, İstanbul Gelişim Stüdyosu’nun her biri bir okul olan müzisyenlerine; dönemin kare ası Kenan Doğulu, Tarkan, Serdar Ortaç ve Mustafa Sandal’ın müzik dünyasına katıldığı ilk günlere uzanıyoruz. Sahici, sansürsüz bir dille anlattığı kitabıyla Sandal milyonların sevgilisi, “Bizim Musti” olmasının altında yatan gerçek samimiyeti ortaya koyuyor.

ALINTI:

Ben her sabah oğullarım, ailem, arkadaşlarım, konserlerde hep bir ağızdan benim şarkılarımı söyleyip ülkenin her köşesinde bana yüzlerinde kocaman bir tebessümle kucak açan Mustafa Sandal dostları için şükrediyorum. Ben “Beni Ağlatma” demiştim, onlar beni hep gülümsettiler.

Hayatım boyunca elde ettiğim başarıları, yaşadığım mutlulukları hep hayal ederek ve adım adım, tırnaklarımla kazıyarak edindim. Fakat ne yaşadıysam, ne yaptıysam da kalpten hissederek, yılmadan ve samimiyetle yaptım. Ne yazık ki günümüzde insanlar her şeyi, çok hızlı istiyorlar ama unutmayın; “hayat, hissedilerek, çalışarak, sindirerek yaşanması gereken bir yolculuk.” Benim hayatımdaki hikâyeler size bu gerçeği hatırlatıp kendi hayatınıza olan bakış açınızı yeniden gözden geçirmenizi sağlarsa ne mutlu bana… Hayatınızda içtenlik ve emekle yaptığınız her şeyin, sizlere mutluluk ve huzur olarak dönmesini dilerken, henüz yirmi üç yaşımdayken yaptığım ilk albümümün kartonetine yazdığım cümlenin benim için bugün hâlâ aynı değerde olduğunu söylemek isterim: “Kalbinizle yaptığınız her şey bir gün size geri dönecektir.”

YAZAR HAKKINDA:

Mustafa Sandal, 11 Ocak 1970’te İstanbul’da dünyaya geldi. İstanbul Tarabya’daki Özel Dost Koleji’ndeki ilköğreniminin ardından İsviçre’nin Cenevre kenti yakınlarında bulunan Collège du Léman’da orta ve lise tahsilini tamamladı. Ardından, üniversite tahsiline Boston New Hampshire Collège’da başladı. İçindeki müzik tutkusunu daha fazla bastıramayıp Türkiye’ye döndü. Profesyonel müzik yaşamına İstanbul Gelişim Stüdyosu’nda; Onno Tunç, Selçuk Başar, Uğur Başar ve Garo Mafyan gibi önemli müzik adamlarının yanında başladı.

Ajda Pekkan, Sezen Aksu, Zerrin Özer, Muazzez Abacı, Ayşegül Aldinç, Yonca Evcimik, Ozan Orhon, Burak Kut, Deniz Arcak, Emel Müftüoğlu, Reyhan Karaca, İzel, Sibel Alaş, Asya, Hakan Peker ve Ferda Anıl Yarkın gibi sanatçılara verdiği besteler, kendisini aranan bir besteci ve söz yazarı konumuna getirdi.

1994 yılında çıkardığı ilk albümü Suç Bende’nin başarısı Mustafa Sandal’ı Türk Pop Müziği’nin yıldızlarından biri yaptı. Gölgede Aynı adlı ikinci albümü rekor bir satış tirajını da beraberinde getirdi. 1997 yılında, Londra’ya yerleşip üniversite eğitimine kaldığı yerden American College of London’da devam etti. Daha sonra Detay, Akışına Bırak, Kop, İste, Devamı Var, Karizma, Organik albümleri ve single çalışmalarıyla başarı grafiğini sürdürdü.

İlk kez Fransa’da Sony Music ile yaptığı anlaşmayla dünyaya açıldı. Sanatçı yine 2003 yılında, Almanya-Universal Music etiketiyle Seven isimli bir albümle Avrupa’daki müzikseverlerle buluştu. Mustafa Sandal’ın Yaman ve Yavuz adında iki oğlu vardır.

edebiyathaber.net (14 Ocak 2020)

Yorum yapın