Hayvan özgürleşmesi hareketinin klasik kitabı raflarda

Temmuz 3, 2024

Hayvan özgürleşmesi hareketinin klasik kitabı raflarda

Peter Singer’ın Hayvan Özgürleşmesi Hemen Şimdi Ayrıntı Yayınları tarafından Akın Emre Pilgir çevirisiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

Çok az kitap yaklaşık 50 yıl boyunca güncelliğini korur ve ilk yayımlandığından buyana sürekli basılmaya devam eder. 1975’teki ilk yayımlanmasından bugüne, elinizdeki çığır açıcı çalışma, milyonlarca insanı “türcülüğün” varlığına karşı uyardı ve dünya çapında, hayvanlara karşı tutumumuzu değiştirmeyi ve onlara yaptığımız zulümleri ortadan kaldırmayı amaçlayan bir harekete ilham verdi. Hayvan Özgürleşmesi Hemen Şimdi’de Singer, günümüzün “endüstriyel çiftliklerinin” ve ürünlerin test edilme işlemlerinin tüyler ürpertici gerçeklerini açığa çıkarıyor, bunların ardındaki sahte gerekçeleri yok ediyor ve bize, ne kadaracı bir şekilde yanıltıldığımızı gösteriyor.
Singer, kitabın ilk yayımlandığı günden sonra ilk kez temel argümanlara ve örneklere dönüp bizi şimdiki ana getiriyor. Baştan aşağı gözden geçirilen bu baskı, Avrupa Birliği’nde ve ABD’nin çeşitli eyaletlerinde yapılan önemli reformları da kapsıyor ancak diğer taraftan Çin’de hayvansal ürünlere yönelik talebin artması nedeniyle endüstriyel çiftçilikteki devasa genişlemenin etkisini bize gösteriyor. Et tüketimi bugün çevreye ciddi zarar veriyor veCOVID-19’dan bile daha kötü yeni virüslerin yayılma riskini artırıyor.
Hayvan Özgürlüğü Hemen Şimdi, günümüzün en derin çevresel, sosyal ve ahlaki sorununa alternatif çözümler de içeriyor. İkna edici bir biçimde vicdanlara ve adalet duygusuna seslenen bu çağrı ona şüpheyle bakanlar için de destek vermeye hazır kişiler için de okunması zorunlu bir eser.
1970’lerde Hayvan Özgürleşmesi’ni okuduğumda vejetaryen olmuştum. 1960’tanberi sahadaydım ve endüstriyel çiftlikler hakkında bilgim yoktu. Dehşete düşmüştüm. Tabağımda ilk et parçasını gördüğümde bunun korku, acı ve ölümü simgelediğini düşündüm. Ardından o an orada et yemeyi bıraktım. Bu gözden geçirilmiş Hayvan Özgürleşmesi Hemen Şimdi’yi okusaydım daha kısa sürede vegan olurdum.”

Jane Goodall


Bu güncellenmiş, genişletilmiş ve başlığı değiştirilmiş baskı, Singer’ın neredeyse yarım yüzyılı aşkın düşüncelerinin nasıl geliştiğini yansıttığı gibi ahlak felsefesinin tarihinde de bir kilometre taşıdır.”

Jeff McMahan, Sekyra ve White Ahlak Felsefesi Profesörü, Oxford Üniversitesi
Singer’ın sunduğu belgeler retorikten ve duygusallıktan uzak, savları sıkı ve zorlu çünkü tezini ne kişisel ne dini ne de çok soyut felsefi ilkelere dayandırıyor, aksine hepimizin zaten kabul ettiği ahlaki konumlara dayandırıyor.”

New York Times Book Review

edebiyathaber.net (3 Temmuz 2024)

Yorum yapın