Hayatını kaybeden sağlık emekçileri adına şiir yarışması

Mart 24, 2021

Hayatını kaybeden sağlık emekçileri adına şiir yarışması

Odunpazarı Belediyesi ile Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Eskişehir Şubesi Covid-19 salgınında vefat eden sağlık emekçileri anısına ulusal çapta şiir yarışması düzenliyor. Şiir yarışması için Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’un makamında SES Eskişehir Şubesi Eş Başkanları Umut Özge Yılmaz ve Birtürk Özkavak’ın katılımı ile protokol töreni gerçekleştirildi.

‘Hayatını kaybeden sağlık çalışanlarına adayacağız’

Birgün’ün aktardığı habere göre, protokol töreninde konuşan Odunpazarı Belediye Başkanı Kurt, 2020 yılının COVID-19 salgını nedeniyle tüm Türkiye’nin sağlık çalışanlarına saygı ve sevgilerini göstermeleri gereken bir yıl olduğunu söyleyen Başkan Kurt, “Odunpazarı Belediyesi olarak sağlık çalışanlarına saygımızı ve minnetimizi göstermek için Vadişehir Mahallesi’ne bir park yapıyoruz. Bu yeter mi yetmez, o nedenle SES Eskişehir Şubesi ile yapmış olduğumuz protokol ile bir şiir yarışması düzenliyoruz. Hayatını kaybeden sağlık çalışanlarına adayacağımız bu yarışmaya katılan şiirleri kitaplaştırarak ölümsüzleştirmek istiyoruz. Bu iş birliği nedeniyle SES Eskişehir Şubesi’ne ve yöneticilerine çok teşekkür ediyorum. Bütün Türkiye’yi de bu yarışmaya katılmaya çağırıyorum” dedi.

‘Yarışma, Türkiye’deki tüm şiir yazanlara açık’

Şiir ödülünü COVID-19 salgınında vefat eden yaklaşık 400 sağlık emekçisini anmak ve onların aziz hatıralarını yaşatmak amacıyla gerçekleştirdiklerini söyleyen SES Eskişehir Şubesi Eş Başkanı Birtürk Özkavak, yarışmanın Türkiye’deki tüm şiir yazanlara açık olduğunu belirtti. Özkavak, “Bu adımlar ile hayatını kaybeden 400 sağlık emekçisini fiziken tekrar hayata döndürmek mümkün olmayacak, ama onların hatıralarını edebiyat dünyasında, şiirle yaşatmak, onları sonsuzluğa kadar anımsamak adına önemli bir adım atıyoruz. Odunpazarı Belediyemizin edebiyata verdiği desteği biliyoruz. Bu konudaki işbirliği için de Başkan Kurt’a bir kez daha teşekkür ediyorum. Eskişehir için de iyi bir ödül olacağını düşünüyorum. Umarım daha sonraki yıllarda da devam edecek bir ödülün ilk adımını başlatmış oluruz. Tüm şiir severlerin, şairlerin eserlerini bekliyoruz” diye konuştu.

‘Yitirdiklerimizi sonsuzluğa bu şekilde taşıyabilmek çok anlamlı’

2020 yılını ülke olarak çok zor geçirdiğimizi ifade eden SES Eskişehir Şubesi Eş Başkanı Umut Özge Yılmaz, sağlık çalışanlarının ise ekstra zorluklar yaşadığını vurguladı. 400’den fazla sağlık emekçisinin hayatını kaybettiğine dikkat çeken Yılmaz, SES olarak 1 yıl boyunca koşulların düzenlenmesi ve seslerini duyurabilmek için çok çaba sarf ettiklerini belirtti. Yılmaz konuşmasına şu sözlerine devam etti:

“Yitirdiklerimizi geri getiremiyoruz, evet. Ama onların adına böyle bir ödül düzenlenmesi, onları sonsuzluğa bu şekilde taşıyabilmek ve anabilmek çok anlamlı. Odunpazarı Belediyesine de bu koşulları sağladığı ve bize destek olduğu için çok teşekkür ediyoruz.”

Yarışma ile kitaplaşma fırsatı bulamamış nitelikli dosyaların kitaplaşmasıyla vefat eden sağlıkçıların anısına edebiyata yeni eserler kazandırılması hedeflenirken, aday olan yapıtlarda estetik dil bilinci ve çağdaş dünya görüşü aranacak. Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, SES Eskişehir Şubesi Eş Başkanı Birtürk Özkavak, Şükrü Erbaş, Rahmi Emeç, Betül Dünder, Ömer Asaf Tosun ve Emel İrtem’in yer aldığı yarışmaya katılmak isteyenler, “kitap oylumunda şiir dosyaları” ile de katılım sağlayabilecek. Yarışmaya katılacak dosyaların, daha önce başka bir yarışmada ödül almamış olması gerekiyor. Birinci seçilen dosya, kitap olarak bin adet basılacak. Dosya sahibine, plaket ve telif olarak yüz adet kitap verilecek.

Yarışmaya katılacak kitap ya da dosyanın 7 örneğinin katılımcı tarafından kısa özgeçmiş ve iletişim bilgileriyle birlikte İstiklal Mahallesi Şair Fuzuli Caddesi No:29 Daire 4 Odunpazarı-ESKİŞEHİR adresinde bulunan SES Eskişehir Şubesi’ne kargoyla gönderilmesi gerekiyor. İnternet yoluyla gönderilecek dosyaların değerlendirmeye alınmayacağı belirtilirken, kargodan dolayı oluşabilecek olumsuzluklardan seçici kurul sorumlu olmayacak. Yarışmaya yapılacak başvurular, 2 Temmuz 2021 Cuma günü mesai bitiminde sona erecek. Sonuçlar, SES’in (Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası) kuruluş yıl dönümü olan 1 Ağustos 2021 tarihinde açıklanacak. Ödül töreninin tarihi ise daha sonra duyurulacak. Yarışmaya Odunpazarı Belediyesi çalışanları ile seçici kurul üyelerinin birinci dereceden yakınları katılamazken, ödül bölüştürülmeyecek. Ödüle katılan dosyalar, sahiplerine geri gönderilmeyecek. 

Kaynak: GazeteDuvaR (24 Mart 2021)

Yorum yapın