Masthead header

George R. R. Martin’i milyonlarla tanıştıracak serinin ayak sesleri

George R. R. Martin’in “Buz Ejderhası” adlı romanı, Luis Royo’nun resimleri, Alican Saygı Ortanca&Emre Aygün’ün çevirisiyle Epsilon Yayınevi tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

1980 yılında George R. R. Martin tarafından kaleme alınan Buz Ejderhası, yazarın hayal gücü ve zengin üslubuyla ördüğü önemli bir eserdi ve tüm dünyada yüz binlerce kopya sattı.

Ancak 1996 yılında Buz ve Ateşin Şarkısı (Taht Oyunları) serisi okurla buluştuğunda farklı bir anlam daha kazanacaktı: Buz Ejderhası, Martin’i tüm dünyada milyonlarca okura tanıtacak bir serinin ayak seslerini taşıyordu.

Hem kitapların hem de başarılı bir uyarlama olarak kabul edilen dizinin hayranları ve eleştirmenler tarafından bu bağ kurulduğunda yazar, kişisel bloğundan cevap hakkını kullanıp iki hikâyeyi birbirine bağlamanın doğru olmadığını açıklamıştı. Yine de Buz ve Ateşin Şarkısı serisinden 16 yıl önce kaleme alınan Buz Ejderhası, hikâyeye yön veren kritik noktalara dönük ilginç benzerlikler barındırıyor.

George R. R. Martin ve muhteşem çizimleriyle Luis Royo, Buz Ejderhası’nda yan yana gelerek yeni bir efsaneye hayat veriyor!

Küçük ve cesur bir kız olan Adara buz ejderhasını ilk kez ne zaman gördüğünü hatırlamıyordu. Sanki ejderha hep orada, hep onun hayatındaydı. Diğer çocuklar soğuktan kaçarken Adara karda oynar, buz ejderhasını uzaktan izlerdi.

Soğuktan korkmuyordu. Kış çocuğuydu o, atalarının bile hayatlarında gördükleri en korkunç kışta doğmuştu.

Dört yaşındayken ejderhaya dokunabildi.

Beş yaşındayken onun geniş, soğuk sırtına ilk defa bindi. Sonra, yedi yaşına bastığında, sakin bir yaz günü,kuzeyden gelen ateş ejderhaları Adara’nın yaşadığı huzurlu çiftliğe saldırdı. Burayı sadece bir kış çocuğu ve onu seven buz ejderhası koruyabilirdi.

Film hakları Warner Bros tarafından alınan ve yakında beyazperde izleyicisiyle de buluşacak olan BUZ EJDERHASI, kaçırılmayacak, arşivlik bir eser.

Kitabın “Kış Çocuğu” adlı ilk bölümden bir alıntı…

“ADARA mevsimlerden en çok kışı severdi çünkü dünya soğuduğunda buz ejderhası gelirdi. Soğuğu mu buz ejderhasının yoksa buz ejderhasını mı soğuğun getirdiğinden asla emin olamazdı.

Ondan iki yaş büyük ve doymak bilmez bir meraka sahip abisi Geoff’un aklını sıklıkla kurcalayan türden bir soruydu bu, ancak Adara böyle şeyleri umursamazdı. Soğuk, kar ve buz ejderhası tam vaktinde geldiği müddetçe Adara mutluydu.

Bunların ne zaman geleceğini de doğum gününden dolayı her zaman bilirdi. Adara bir kış çocuğuydu, herhangi birinin hatta komşu çiftlikte yaşayan ve hiç kimse doğmadan önce yaşanmış olayları dahi hatırlayan İhtiyar Laura’nın bile hatırladığı en kötü donda dünyaya gelmişti. İnsanlar hâlâ o dondan bahsederdi. Adara sık sık konuşanları duyardı.

Başka şeylerden de konuşurlardı. O korkunç donun sebep olduğu soğuğun, Adara’nın babasının yaktığı büyük ateşin ardında annesinin doğum sancıları çektiği o uzun gecede içeri girip doğum yatağının üzerini örten kat kat battaniyenin altına sızdığını ve annesini öldürdüğünü söylerlerdi. Soğuğun Adara’ya henüz anne karnındayken nüfuz ettiğini de anlatırlardı zira doğduğunda teni soluk maviydi ve buz gibiydi, o günden beri geçen yıllar içinde de hiç ısınmamıştı. Kışın eli değmişti ona, işaretini üzerine bırakmış, onu kendisinin yapmıştı…”

GEORGE R. R. MARTIN

George R. R. Martin 1948, New Jersey doğumludur. Buz ve Ateşin Şarkısı serisi başta olmak üzere birçok eseri New York Times çok satanlar listesine girmiş bir yazar, yapımcı ve senaristtir. Santa Fe, New Mexico’da yaşamaktadır. Yazar aynı zamanda bütün dünyada ve ülkemizde beğeniyle izlenen Game of Thrones dizisinin de yapımcıları arasındadır.

LUIS ROYO

En çok fantastik dünyaları anlatan illüstrasyonlarıyla tanınan İspanyol sanatçı Luis Royo, otuzdan fazla seçki kitabı yayımlamıştır. Barcelona, Madrid, Milan, New York, Seattle ve St. Peterburg’da çalışmaları sergilenmiştir. Eserlerin bir kısmı sanatçının resmi web sitesinden görülebilir: www.luisroyo.com

edebiyathaber.net (21 Aralık 2018)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r