Masthead header

George Orwell’a hücum

İngiliz gazeteci ve romancı George Orwell’ın yapıtlarının çoğunluğunun 70 yıl süren telif hakkı 1 Ocak 2021 itibarıyla son buldu.

BBC Türkçe’nin haberine göre; Türkiye’de ve dünyada çok sayıda yayınevi de böylelikle Orwell kitaplarını varislerine telif ödemeden ilk kez basabilecek.

Türkiye’de Can Yayınları, Orwell kitaplarının pek çoğunun yayın haklarını elinde tutuyordu. Fakat İthaki, İş Bankası Kültür, Fom Kitap, Everest ve Kırmızı Kedi gibi yayınevleri de 1 Ocak itibarıyla Orwell kitaplarını basacağını duyurdu.

Ayrıca Orwell’in 1984, Hayvan Çiftliği gibi kült kitapları, istenmesi durumunda tiyatro veya bilgisayar oyunlarına ya da sinema filmlerine de konu olabilecek.

Bu yıl Orwell gibi Orhan Veli Kanık ve Cesare Pavese gibi isimlerin eserlerinin de telif hakları son bulacak.

2019 yılında Sabahattin Ali eserlerine ait telif hakları da ortadan kalkmış ve çok sayıda yayınevi de kitapları basmıştı.

edebiyathaber.net (4 Ocak 2021)


  • Dr Ali SAMANCI - 07/01/2021 - 23:29

    1950 de ölen diger yazarlarinda 70 yillik telif haklari bitti.Bunlar George Bernard Shaw,Heinrich Mann ve Edgar Rice Burroughs(Tarzan yazarı).1951 de ölen ve gelecek yil telif haklari bitecek yazarlar ise Andre Gide,Rene Guenon(Şeyh Abdülvahit Yahya adıyla da bilinir) ve Sinclair Lewis(1930 da Nobel Edebiyat Ödülü alan ilk Amerikalı yazar).cevaplakapat

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r