Gastromi ve edebiyatla iç içe olan Alexandre Dumas’tan lezzetli bir kitap

Ekim 25, 2021

Gastromi ve edebiyatla iç içe olan Alexandre Dumas’tan lezzetli bir kitap

Alexandre Dumas’nın “Mutfak Sözlüğüm” adlı kitabı Oğlak Yayınları tarafından 2017 yılında yayımlanmıştı. Aynı zamanda gurme ve usta bir şef olan dünya edebiyatının önemli isminin kitabını okurlarımıza öneriyoruz. Kitabın, yayınevi sitesinde indirimde olduğunu da hatırlatırız.

Tanıtım bülteninden

“İnsan günlük çalışmalarının ve kuşkusuz daha çok tembelliğin tükettiği gücünü yeniden toplamak için günde en az üç kez yemek yeme emriyle doğar.

İnsan nasıl doğmuştu? Kendi yiyeceğini aramaya çıkacak ve bulabilecek yaşa açlıktan ölmeden gelmeyi başarabileceği, besleyici ve koruyucu iklim hangisidir? Geçtiğimiz yüzyıllar boyu bizi meşgul eden ve büyük bir ihtimalle gelecek yüzyıllarda da meşgul edecek olan büyük gizem, işte bu noktada gizlidir. İnsan nerede doğarsa doğsun yemek yemesi gerekir. Bu durum hem vahşi hem medenileşmiş insanın en büyük kaygısıdır. Tek fark, vahşi insanın yalnızca ihtiyaçtan yemesidir. Uygar insansa güzel tatlara düşkünlüğünden yer.

Bu kitabı uygar insan için yazıyoruz, çünkü vahşi insan, iştahının kabartılması ihtiyacı duymaz.”

Mutfak Sözlüğüm, dünya klasikleri arasında üst sıralarda yer alan Üç Silahşörler‘in usta yazarı Alexandre Dumas’nın gurme ve usta bir şef olarak ilgi alanlarını yansıtan ansiklopedi-yemek kitabı birleşimi klasikleşmiş bir eseridir.

Bu kitap hem gastronomi hem de edebiyatla içiçe olan Dumas’nın edebi damak tadına, yaşadığı dönemde hazırladığı yemeklerin reçetelerine, verdiği davetlerin menülerine, av önerilerinden pişirme tekniklerine kadar bütün bilgilere erişebileceğiniz muazzam bir başyapıt.

Tadımlık>>>

edebiyathaber.net (25 Ekim 2021)

Yorum yapın