Masthead header

Franziska Biermann’dan çocuklara: “Tembel Kedi Josef”

Tembel Kedi JosefFranziska Biermann’ın 7 ve üstü yaş grubu için yazıp resimlediği Tembel Kedi Josef, Süheyla Kaya çevirisiyle 17 Şubat’ta hep kitap tarafından yayımlanıyor.

Tanıtım bülteninden

hep kitap, önceki aylarda Franziska Biermann’ın ödüllü Bay Tilki dizisinden iki kitabını okurlarla buluşturdu. Büyük ilgi gören kitaplar, aynı zamanda Radikal Kitap tarafından 2016 yılında yayımlanmış yılın en iyi 20 çocuk kitabı arasında gösterildi.

Franziska Biermann’ın yazıp resimlediği Tembel Kedi Josef, 7 yaş üstü okurlara yepyeni bir macera sunuyor. Tembel ama eğitimli kedi Josef, her gün dakikası dakikasına not ettiği günlük faaliyet planını uygular. İşi başından aşkındır ama kişisel bakımdan spora, eğitimden sağlığa her türlü faaliyeti çok sevdiği kanepenin üstünde gerçekleştirir. Sadece günde bir kez yerinden kalkar ve ona dünyanın sonu gibi gelen arka bahçenin kenarına gidip tuvaletini yapar. Günlerden bir gün, bahçede salyalarını akıtarak oradan oraya koştuğu, futbol oynadığı, durmadan havladığı için sinirini bozan komşunun köpeği Rudi’yle karşılaşır ve çarpışırlar. Kanepesine döndükten sonra uyuklamaya başlayan Josef acıyla uyanır; vücudunun çeşitli yerleri ısırılmaktadır. Evet, Rudi’den Josef’e pire bulaşmıştır. Josef, pireyi başka bir hayvana bulaştırmak için yola koyulur. Çeşitli maceralardan sonra nihayet pireden kurtulmuştur. Evine gelir, sevgili kanepesine kurulur, eski dünyasına döner. Fakat artık bu hareketsiz dünyadan sıkıldığını fark eder. Piresini geri ister.

FRANZISKA BIERMANN HAKKINDA

Franziska Biermann 1970 yılında Almanya’da dünyaya geldi. Hamburg Meslek Yüksek Okulu’nda iletişim ve resim öğrenimi gördü. Rudiger Stoye’den çocuk kitaplarının resimlenmesi konusunda eğitim aldı. Çocuk ve gençlik kitapları çizeri ve grafiker olarak çalışıyor ve ailesiyle birlikte Hamburg’da yaşıyor.

edebiyathaber.net (14 Şubat 2017)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r