Masthead header

“Çınazor: Küçük Yeşil Dinozor” çıktı

İçinde yaşayan tüm canlıların birbirini tanıdığı güzel bir ormanda başlar küçük yeşil bir dinozorun hikâyesi.

Nereden ve nasıl geldiği bilinmeyen dev bir yumurta hem merak hem de bilinmeyene karşı bir korku yaratır görenlerde. Diğer hayvanlar çok şaşırır dev yumurtadan çıkan, daha önce görmedikleri bu yeni canlıyı gördüklerinde. Onlar şaşırır ama bizim yeşil dinozor onlardan da çok şaşırır kimseye benzememesine.

Ne farklı görüntüsü ne rengi ne boyutu engel olmaz orman halkının onu sevip benimsemesine… Görüntüsü ne olursa olsun yavru hayvandır ve onlar da ona ihtiyacı olan tüm ilgiyi vereceklerdir. Yiyeceklerini paylaşırlar, bildiklerini öğretirler. Kocaman ailelerinin bir parçası yaparlar, Çınazor koyarlar adını ve yalnızlık hissetmemesi için ne gerekiyorsa yaparlar.

Hiçbir eksiği üzüntüsü yoktur Çınazor’un, merakından başka. Kimseyi üzmemek için sık sık söylemese de aslında hep aklındadır bir gün başka dinozorları bulmak. Hiç inanmamıştır dünyadaki tek dinozor olduğuna. Nasıl olsa geri döneceğim düşüncesiyle kimseyle vedalaşmadan uzun bir yolculuğa çıkar ve yolculuğun sonunda onu bir değil birçok sürpriz beklemektedir.

Üç kitaptan oluşan serinin ilk kitabı Küçük Yeşil Dinozor, Çınazor’un bu masalsı yolculuğunun da başlangıcı. Çınazor serisinin her kitabı aslında kendi içinde bağımsız bir hikâyeden oluşmasına rağmen her kitapta Çınazor’un hikâyesi devam ediyor ve onun yolculuğu ile birlikte büyüyüşüne de tanık oluyoruz.

Okul öncesi çocuğunuza okurken dilerseniz her kitabın renkli orman görüntülerinden ve sevimli hayvanlardan oluşan resimleri kullanarak kendi hikâyenizi anlatabilir, dilerseniz Çınazor’un hikayesini baştan sona okuyabilirsiniz.

Hikâyenin herhangi bir yerinde, bu ormanın güzel hayvanlarını, gördükleri kocaman bir dinozor olsa da ilgiye ihtiyacı olana tereddütsüz verdikleri sevgi, ilgi ve yardım için ne kadar takdir ettiğinizi belirtmeyi unutmayın.

Çınazor serisini Gönül Simpson yazdı, Serap Ergel çizdi, Yeşil Dinozor yayımladı.

edebiyathaber.net (12 Ocak 2013)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r